06.04.2017/07:25

Dobra informacja dla handlu! Dynamika obrotów w sklepach powinna rosnąć jeszcze szybciej

Wprawdzie 34 proc. beneficjentów programu deklaruje, że wydaje wszystkie pieniądze z 500+ od ręki (badanie ZBP/TNS realizowane w sierpniu zeszłego roku), jednak przy tak dobrej sytuacji na rynku pracy i wprowadzonemu programowi, dynamika obrotów w handlu detalicznym powinna zwiększać się w jeszcze wyższym tempie - mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.

Program „Rodzina 500+” wspiera wzrost obrotów w handlu detalicznym. Podczas, gdy w 2015 roku dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła 3,7 proc. r/r (w cenach stałych), w 2016 roku zwiększyła się do 5,7 proc., a w pierwszych dwóch miesiącach tego roku sięgnęła 7,0 proc. 

- Przyspieszenie dynamiki widoczne jest od połowy zeszłego roku, kiedy to już w pełni wypłacano świadczenia przysługujące beneficjentom programu. Większość kategorii sprzedaży detalicznej notuje wyższe obroty – należą do nich zarówno dobra trwałego użytku, czyli meble, RTV i AGD, jak również kosmetyki, farmaceutyki oraz odzież i obuwie. Wydaje się jednak, że program „Rodzina 500+” przyczynia się do zwiększonej sprzedaży zwłaszcza w sklepach wielobranżowych, supermarketach i hipermarketach. Dane GUS wskazują, że dynamika sprzedaży detalicznej w tego typu placówkach, zwłaszcza w pierwszych miesiącach tego roku była dwucyfrowa - mówi Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce.

Jednak według eksperta większa konsumpcja gospodarstw domowych nie jest jedynie zasługą programu „Rodzina 500+”. - Polacy są skłonni kupować coraz więcej, a ich możliwości zakupowe wspiera poprawa sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia osiągnęła najniższy poziom w ostatnim ćwierćwieczu. Jednocześnie utrzymuje się dynamiczny wzrost wynagrodzeń, średnio na poziomie 4 proc. r/r. W rezultacie konsumpcja prywatna umacnia się w znacznym stopniu dzięki dobrej sytuacji na rynku pracy, a nie wyłącznie programowi „Rodzina 500+” – wyjaśnia Grzegorz Sielewicz.

Deflacja cen, która była obecna w polskiej gospodarce przez ponad 2 lata, wynikała głównie ze spadku cen surowców na rynkach światowych. Tym samym wzrost ich cen jaki jest obserwowany na przestrzeni ostatnich miesięcy powoduje wzrost inflacji. - Zgodnie z naszymi przewidywaniami inflacja w tym roku nie będzie znacznie odbiegać od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. Jednak wzrost wynagrodzeń w ujęciu realnym nie będzie już tak wysoki jak odnotowany w dwóch poprzednich latach. Konsumenci doświadczając wzrostu cen mogą być mniej skłonni w dokonywaniu zakupów zwłaszcza, że obecny skok cen jest w dużym stopniu spowodowany wyższymi cenami żywności, które stanowią dużą część typowego koszyka zakupowego polskiego konsumenta – tłumaczy ekspert Coface Polska.

Grzegorz Sielewicz podkreśla, że wprawdzie 34 proc. beneficjentów programu deklaruje, że wydaje wszystkie pieniądze z 500+ od ręki (badanie ZBP/TNS realizowane w sierpniu zeszłego roku), jednak przy tak dobrej sytuacji na rynku pracy i wprowadzonemu programowi, dynamika obrotów w handlu detalicznym powinna zwiększać się w jeszcze wyższym tempie. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.