17.06.2020/13:10

Dobre dane z amerykańskiego handlu detalicznego i gastronomii. Trump wniebowzięty!

Amerykańskie US Census Bureau – instytucja monitorująca tamtejszy rynek handlu detalicznego i gastronomii – opublikowała najnowszy miesięczny raport, zawierający szacunkowe dane o sprzedaży. W maju rosła ona szybciej, niż prognozowano, choć wciąż jest niższa w porównaniu z majem 2019 r.

US Census Bureau co miesiąc gromadzi wyrywkowe dane z amerykańskiego rynku handlu detalicznego i gastronomii, na podstawie których publikuje wstępne szacunki wielkości sprzedaży – Advance Estimates of U.S. Retail and Food Services. W najnowszym, opublikowanym wczoraj obwieszczeniu, znalazły się szacunki dotyczące maja 2020 r.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych oraz różnic w liczbie dni wolnych i roboczych – jednak bez uwzględnienia zmiany cen – sprzedaż w w detalu i gastronomii wyniosła 485,5 mld USD, co oznacza wzrost o 17,7 proc. w stosunku do kwietnia 2020 r., ale spadek o ok. 6,1 proc. w porównaniu do maja 2019 r.

Łącznie w kwartale od marca do maja 2020 r. sprzedaż spadła o ok. 10,5 proc. rok do roku.

W przypadku sektora handlu detalicznego sprzedaż w maju w porównaniu do kwietnia była wyższa o 16,8 proc. jednak w porównaniu do maja 2019 r. była niższa o ok. 1,4 proc. Sprzedaż w segmencie online (nonstore retailers) wzrosła w stosunku do maja ubiegłego roku o 30,8 proc.

Szacunkowe wyniki sprzedażowe były wyższe, niż prognozowali analitycy rynku. Znacznymi wzrostami podekscytował się sam prezydent Donald Trump, który w charakterystycznym dla siebie stylu „zaćwierkał” na Twitterze (przy okazji myląc dane o sprzedaży na całym rynku z danymi o sprzedaży w sektorze detalicznym): „Wow, majowa sprzedaż detaliczna pokazuje największy miesięczny wzrost WSZECH CZASÓW, do góry o 17,7%. O wiele więcej niż zakładano. Wygląda to na WIELKI DZIEŃ DLA GIEŁDY I RYNKU PRACY! [pisownia oryginalna – red.]

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.