30.11.2016/12:17

Dramatyczne skutki zakazu handlu w niedziele dla sektora handlu i budżetu

1,8 mld zł wyniosą straty skarbu państwa w konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele – wynika z analizy firmy PwC przygotowanej na zlecenie Polskiej Rady Centrów Handlowych. Spadek zatrudnienia w handlu detalicznym wyniesie co najmniej 36 tysięcy osób, a spadek obrotów – minimum 9,6 miliarda zł. Prawie 6-krotnie wzrosną koszty przypadające na pojedynczego najemcę w niedzielę, co czyni otwieranie obiektów handlowych nieopłacalnym dla nikogo.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Filozof 01.12.2016

  To nie prawda, że bilans pozostanie bez zmian. Centra Handlowe to dzisiaj sposób spędzania wolnego czasu - idziesz z dzieckiem do kina, empiku, na lody, na wystawy, zabawy organizowane przez LEGO itp. Z nudów kupujesz gazetę i kawę - jak zamkniesz CH w niedzielę to Ci ludzie, którzy tam pracują tylko w weekendy - jak np. studenci polecą na bruk i nie będą mieli nawet kiedy dorobić na czynsz. Kiedy i gdzie te biedne dzieciaki mają zarobić jakiekolwiek grosze żeby utrzymać się w mieście???

 • kaczuś 01.12.2016

  W centrach handlowych spadnie, wzrośnie w e-sklepach. Jeśli spadnie obrót w restauracjach, to znaczy, że ludzie zjedzą w domu, więc wzrośnie sprzedaż w sklepach np. w soboty. Jeśli zaoszczędzą ludzie na kinie, to te pieniądze wydadzą na co innego w inny dzień. Nie oceniam tu ustawy, ani władzy, jedynie chciałem zauważyć, że... bilans w przyrodzie pozostanie bez zmian.

 • Duracz 01.12.2016

  Nieprawda, że spadek obrotów w przypadku centrów handlowych zostanie zrekompensowany w inne dni. Ci co kupują tam w niedzielę często nie mają czasu w inne dni i będą kupować więcej poprzez internet - często w zagranicznych sklepach. Nie mówię już o takich miejscach jak restauracje czy kina. Przecie tu chyba nie ma możliwości zjeść więcej w inne dni czy pójść do kina w tygodniu jak trzeba pracować. Oczywiście PISu to nie interesuje bo dotyczy tylko części elektoratu i to takiego, który nie jest fanatykiem PISu i jego oszołomskiej polityki.

 • kaczuś 01.12.2016

  Spadek obrotu w niedziele przełoży się na wzrost obrotu w inne dni tygodnia i na e-sklepy. Całkowita kwota pozostanie bez zmian.

 • aga 01.12.2016

  Po wprowadzeniu zakazu, ci "zmuszani" do pracy w niedzielę, którzy do tej pory mogą mieć wolny inny dzień w tygodniu, będą mieli wolne wszystkie dni tygodnia, gdy stracą pracę. Ciekawe czy będą wdzięczni Solidarności?

 • 354234 30.11.2016

  Przecież Solidarność zapewnia że sprzedaż wzrośnie a ludzie nie będą tracić pracy? To kto ma rację?

 • ziuta 30.11.2016

  Artykuł sponsorowany przez lobby finansowe które w niedziele nie pracuje a innych do tego zmusza.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.