19.08.2014/22:04

Duo­‑Tes buduje Grupę Chorten na Mazowszu

Wielu detalistów z lokalnych sieci na Mazowszu boi się o przyszłość współpracy z Duo­‑Tes, ponieważ firma tworzy właśnie sieć handlową. To tylko część prawdy, bo hurtownik faktycznie buduje sieć, ale nie własną…

Duo­‑Tes to cieszący się dużym uznaniem dostawca produktów FMCG na Mazowszu. Obsługuje kilka tysięcy sklepów poprzez hurtownie Cash & Carry w Warszawie i serwisowo z dużych, nowoczesnych magazynów w Książenicach niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Tomasz Sibilski, współwłaściciel firmy, pytany o obawy detalistów uważa, że takie poglądy wynikają z nieznajomości aktualnej sytuacji w handlu. Podkreśla, że liczba sklepów z roku na rok maleje, a wkrótce funkcjonowanie poza sieciami stanie się niemożliwe, dlatego każdy powinien dostosować się do realiów. Dla Duo­‑Tes jest to nie tyle tworzenie własnej sieci detalicznej, co współpraca z działającym od wielu lat operatorem – Grupą Chorten.

Reprezentacja Podlasia na Mazowszu

Podlaska Grupa Chorten to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się sieci franczyzowych – w ciągu kilku lat dorobiła się 450 placówek. Ponad 50 z nich działa w woj. mazowieckim, gdzie Grupę reprezentuje spółka Chorten Mazowsze, powołana wspólnie z właścicielami hurtowni Duo­‑Tes. – Nowy podmiot działa od października ubiegłego roku i od początku jego zadaniem było rozwijanie sieci w regionie. Już wcześniej powstawały tu sklepy Chorten, które po utworzeniu spółki przeszły pod nasze skrzydła. Wszystko wskazuje na to, że placówek będzie nadal przybywać – zapewnia Tomasz Sibilski.

Większość znaczących dystrybutorów stara się stworzyć wspierające ich działalność zaplecze detaliczne. Także właściciele warszawskiej hurtowni przymierzali się do budowy takiej sieci. Zrezygnowali przez negatywne doświadczenia części konkurencji i zdecydowali się pójść inną drogą. Tomasz Sibilski podkreśla, że budowa własnej sieci franczyzowej oznacza spore nakłady finansowe i organizacyjne, które nie zawsze przynoszą oczekiwany efekt. Ponadto trzeba było się za to zabrać dużo wcześniej. Dlatego Sibilscy (Duo­‑Tes to firma rodzinna) zdecydowali się na współpracę z już istniejącą siecią. – Po tych kilku miesiącach mogę stwierdzić, że nasz wybór był słuszny. Grupa Chorten to prężna sieć oferująca uczestnikom atrakcyjne warunki handlowe. Ma podpisane 150 umów z producentami na bardzo korzystnych warunkach – podkreśla Tomasz Sibilski.

Sieć Chorten ma wciąż charakter miękkiej franczyzy, choć jest utwardzana. Umowy nie nakładają na właścicieli obowiązku zaopatrywania się u wskazanych dostawców poza promocjami gazetkowymi. Mimo to Duo­‑Tes odpowiada za blisko 25 proc. zaopatrzenia do sklepów sieci. – Ani Chorten Mazowsze ani Duo­‑Tes nie negocjują dużych umów handlowych z producentami. To obowiązek centrali Grupy Chorten. Naszym zadaniem jest organizacja sieci oraz negocjowanie warunków dostaw produktów lokalnych i regionalnych. Taki podział ról jest najbardziej efektywny – centralny zakup dla całej sieci pozwala wynegocjować najlepsze warunki. Chcemy, by w przyszłości co najmniej połowa zaopatrzenia sklepów było efektem umów sieciowych – twierdzi Tomasz Sibilski.

Formuła znana od lat

Odkąd powołano do życia Chorten Mazowsze, żaden sklep w regionie nie wyszedł z sieci, co dowodzi, że oferta trafia w potrzeby detalistów. Właściciele Duo­‑Tes podkreślają, że formuła tworzenia regionalnych spółek zależnych w miarę rozwoju sieci ma swoje tradycje. Tak przecież powstawał Lewiatan, czyli jedna z najliczniejszych sieci franczyzowych w Polsce. Spółka Chorten Mazowsze jest pierwsza, ale w przyszłości zapewne dołączą do niej kolejne, bo placówki działają także na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Kielecczyźnie i w Warmińsko­‑Mazurskiem.

Witold Nartowski

Wiadomości Handlowe, Nr 8 (137) Sierpień 2014

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.