08.05.2017/13:43

Dwugłos w sprawie pracowników z Ukrainy – oni o nas

Firma OTTO Work Force Polska przygotowała raport z badań opinii pracowników z Ukrainy na temat pracy w Polsce. Najnowsze wyniki oraz ich konfrontacja z badaniami przeprowadzonymi w 2015 r., wskazują na ogólnie rosnące zadowolenie ukraińskich pracowników z zarobków i pracy w Polsce, a także na chęć pozostania w naszym kraju na stałe. Rośnie także liczba Ukraińców, którzy podejmują w Polsce pracę w zawodach zgodnych z własnym wykształceniem.

Pracownicy z Ukrainy z roku na rok, stają się coraz istotniejszym ogniwem w budowaniu rozwoju przedsiębiorstw
w Polsce. Nie tylko wypełniają wolne wakaty, ale także wnoszą niezbędne przedsiębiorstwom kompetencje
i doświadczenie. OTTO Work Force Polska zatrudnia pracowników z Ukrainy od 2013 r. Jako pierwsza firma w Polsce regularnie prowadzi badania opinii pracowników z Ukrainy.

– Zadowolenie z pracy wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Monitorowanie opinii pracowników, pozwala z wyprzedzeniem wyeliminować lub ograniczyć ewentualne problemy oraz wzmocnić w pracownikach zaangażowane i motywację do pracy. – mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Według raportu 94% pracowników z Ukrainy jest zadowolonych z pracy w Polsce (wzrost o 10%), w szczególności z wynagrodzenia. Zadowolenie z zarobków wzrosło od grudnia 2015 r. do 2017 r. o 40% - z poziomu 50% do 90%. Kilka razy wyższe w Polsce niż na Ukrainie pensje są także głównym powodem, dla którego Ukraińcy decydują się na emigrację do Polski.

–  Od 2015 r. zarobki pracowników z Ukrainy zatrudnionych za pośrednictwem OTTO Work Force wzrosły średnio o 300 zł. Minimalne wynagrodzenie na Ukrainie od 2016 to 1 450 UAH (ok. 220 PLN). – mówi Tomasz Dudek.

Ukraińcy cenią sobie również pozytywny stosunek Polaków do ich obecności w naszym kraju – ten czynnik zanotował wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem o 37%. Aż 97% pracowników uważa, że Polska jest krajem otwartym na pracowników z Ukrainy (wzrost z 75% do 97%). 89% pracowników jest zadowolonych z relacji ze współpracownikami, a 87% również z relacji z przełożonym.

– Początkowo pracowników z Ukrainy zatrudniali przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy – głównie do prac sezonowych, na polach, w sadach, w przetwórstwie. Obecnie bardzo duże zainteresowanie pracownikami z Ukrainy notujemy wśród międzynarodowych korporacji, które dbają o atmosferę i stawiają na pozytywne relacje z pracownikami. Mają także większe doświadczenie w zarządzaniu wielokulturowym środowiskiem pracy, stąd prawdopodobne rosnące zadowolenie z relacji w miejscu pracy. – wyjaśnia Tomasz Dudek.

48% pracowników planuje pozostać w Polsce na stałe, to o 38% więcej niż pod koniec 2015 roku. Dla 82% Ukraińców zachętą do pozostania w Polsce na stałe byłaby gwarancja długotrwałego zatrudnienia (wzrost o 32% w porównaniu z 2015 r.) oraz dla 42% możliwości rozwoju ( wzrost o 15%).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.