27.01.2021/10:00

InPost z udanym debiutem na giełdzie w Holandii. Wycena operatora paczkomatów przekroczyła 10 mld euro

Kurs otwarcia spółki InPost w dniu debiutu na giełdzie Euronext w Amsterdamie wyniósł 19 euro wobec ceny w IPO na poziomie 16 euro. W pierwszych minutach po otwarciu kurs rósł dalej.

Już po ok. pięciu minutach handlu akcjami InPostu jeden walor warty był 21,20 euro. Chwilę później kurs spadł do przedziału 20-20,50 euro.

Przypomnijmy, we wtorek InPost poinformował, że inwestorzy objęli całą ofertę publiczną 175 mln akcji InPostu, po cenie 16 euro za jedną akcję. Przedział cenowy wynosił 14-16 euro, co oznacza, że wartość całego oferowanego pakietu mieściła się w granicach 2,45 – 2,8 mld euro.

Oferta publiczna obejmowało ponadto 26 mln akcji dostępnych w ramach tzw. Opcji Dodatkowego Przydziału (over-allotment), dzięki czemu łącznie do obrotu na giełdzie Euronext mogło trafić 201 mln walorów spółki, czyli ok. 40,25 proc. wszystkich akcji InPostu.

InPost już wcześniej zagwarantował sobie środki na rozwój w wysokości ok. 1 mld euro, pochodzące z inwestycji Blackrock Inc., Capital World Investors oraz funduszu GIC z Singapuru.

Debiut spółki na giełdzie w Amsterdamie został przyspieszony. Sama oferta skierowana do inwestorów instytucjonalnych, rozpoczęta 21 stycznia, pierwotnie miała trwać do 28 stycznia, ale ostatecznie została skrócona do godz. 15 we wtorek 26 stycznia. Stąd debiut już w środę 27 stycznia.

Przypomnijmy, że InPost w przeszłości był już notowany na giełdzie, tyle że w Warszawie. Spółkę zdjął z parkietu w 2017 r. fundusz Advent.

Na koniec 2020 roku InPost miał w Polsce 10 776 paczkomatów. Firma obsłużyła w ubiegłym roku 240 mln przesyłek.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także