24.10.2018/12:10

E-commerce nie zabije handlu stacjonarnego, choć sieci muszą zrewidować strategie

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Colliers, rozwój e-commerce nie doprowadzi do poważnych problemów w handlu detalicznym. 

Dalszy solidny wzrost sprzedaży tradycyjnej – według szacunków rzędu 71,5 mld euro do końca 2022 roku, czyli 4,9 proc. rocznie – zapewnia wystarczającą przestrzeń, by różne koncepty mogły się nadal z powodzeniem rozwijać. Scenariusz konserwatywny przewiduje wzrost handlu internetowego w państwach CEE-6 o 8,8 proc. rocznie, z bazowego poziomu 13,1 mld euro do 20 mld euro.

— Według optymistycznych szacunków wielkość rynku internetowego może zbliżać się do tego poziomu już dziś. Jeśli jednak nawet w tym optymistycznym scenariuszu handel elektroniczny obejmie 10 proc. całej sprzedaży do końca 2022 roku, czyli 34 mld euro, to naszym zdaniem większość transakcji sprzedażowych będzie mieć miejsce w ramach tradycyjnych, funkcjonujących od dawna kanałów — wyjaśnia Mark Robinson, specjalista ds. badań rynku w regionie CEE.

Czy jest miejsce na dalszy rozwój?

Zgodnie z obliczeniami wzrost popytu za pośrednictwem kanału internetowego oraz większa liczba dostarczanych produktów przełoży się w latach 2018-2022 na konieczność zapewnienia w Europie Środkowo-Wschodniej 198 tys. mkw. powierzchni logistycznej/magazynowej rocznie (przy założeniu, że w pełni wykorzystane zostaną aktualne zasoby). Dla porównania, aby obsłużyć rosnący w tym samym okresie popyt, łańcuch dostaw na potrzeby sklepów tradycyjnych wymagać będzie rocznie dodatkowych 865 tys. mkw. takiej powierzchni.

Na jakim etapie ewolucji jest handel elektroniczny?

Handel elektroniczny odgrywa bardzo istotną rolę w szybkim rozwoju sektora usługowego w regionie CEE-6, jednak nieregularny charakter gwałtownego wzrostu sprzedaży internetowej sprawia, że szacowanie precyzyjnych wartości nie jest łatwe.

W celu zapewnienia spójności eksperci Colliers International przyjęli szacunki dotyczące wielkości rynku w 2017 roku i prognozy obejmujące okres do 2022 roku, opublikowane w badaniu za rok 2018 na portalu Statista. Badanie oparte było na modelu obejmującym kompleksową analizę 13 europejskich krajów – w tym Polski – oraz innych państw na całym świecie (dane w dolarach amerykańskich). Według założeń przyjętych przez portal Statista wielkość rynku CEE-6 w 2017 roku wynosiła 13,1 mld euro.

Inne źródła podają, że wielkość rynku w tym regionie jest znacznie większa, ale suma najwyższych szacunkowych wartości dla rynku każdego z państw CEE-6 w 2017 roku dawałaby kwotę 20,1 mld euro.
Colliers porównał dane z portalu Statista z danymi na temat tradycyjnej sprzedaży  z regionu CEE-6 oraz całej Europy i podjął próbę oceny możliwości dalszego wzrostu. Wielkości rynku w Rumunii, Czechach, a szczególnie w Polsce, określone przez portal Statista w 2017 roku, znajdują się poniżej linii reprezentującej rynki najlepiej przystosowane.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • edek3939 02.01.2019

  Gdzie takie pochłaniacze wilgoci i jakie marki można nabyć?

 • fdsfsdf 30.11.2018

  Zgadzam się, dobre zabezpieczenia wskaźnikami temperatury na lądzie, a pochłaniacze wilgoci w transporcie morskim i wszystko będzie ok. Warto zadbać o wysoką jakość produktów.

 • antek282727 25.10.2018

  Mimo możliwości zakupów online, również spożywczych, myślę, że e-commerce nie opanuje spożywki. Przede wszystkim będzie to trudne logistycznie, ponieważ samo odpowiednie przewożenie mrożonek i nie tylko wymaga wskaźników i rejestratorów temperatury

 • Jacol 25.10.2018

  Coś co nazywamy teraz sklepami pozostanie ale w formule punktów odbiorów zamawianych przez internet towarów z niewielkim obszarem towarów impulsowych (ale też pewnie w formule zakupów self-check). Kwestia wymiany pokolenia i zmian również w innych obszarach (wymóg zwiększonej wydajności pracy, natłok informacji, brak istotnych zmian w systemie transportu ludzi/towarów)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.