15.05.2020/11:23

Efekt godzin dla seniorów zanikł. Jednak zachowania zakupowe Polaków wciąż się zmieniają

Efekt godzin dla seniorów zanikł w ciągu ubiegłego tygodnia. Jego wygaszanie nastąpiło stopniowo, ponieważ niektórzy konsumenci przez pewien czas nadal respektowali godziny dla seniorów. Jednak zachowania zakupowe nadal się zmieniają. Widać częściowe przeniesienie ruchu w sklepach spożywczych na godziny wieczorne – wynika z danych firmy Mastercard.

Na początku maja Mastercard udostępnił KiedyDoSklepu.pl – narzędzie, które na podstawie analizy trendów zakupowych pozwala określić, jaki ruch panuje w sklepach spożywczych na terenie Polski w różnych porach dnia i tygodnia. Dzięki temu konsumenci mogą zaplanować zakupy na czas, kiedy łatwiej będzie im utrzymać fizyczny dystans w stosunku do innych klientów, zalecany w czasie trwającej pandemii koronawirusa. W ten sposób Mastercard pomaga konsumentom zrobić niezbędne, codzienne zakupy w bezpieczniejszy i wygodniejszy sposób.  

W ubiegłym tygodniu można było zaobserwować stopniowy zanik efektu godzin dla seniorów, który polegał na zmniejszeniu ruchu w godzinach od 10:00 do 12:00. Zjawisko przedłużonego wygaszania było najbardziej wyraźne w przypadku transakcji w sklepach osiedlowych, których trend przedstawiono na poniższym wykresie. Kolejne linie przedstawiają pierwszy, trzeci oraz piąty dzień od zniesienia godzin dla seniorów. Widoczny jest stopniowy zanik „dołka” oraz wypłaszczenie linii przedstawiających zindeksowaną liczbę transakcji w badanych godzinach.

Wyniki analiz dla poszczególnych formatów sklepów pokazują, że w super- i hipermarketach wpływ efektu godzin dla seniorów był mniejszy już w pierwszym dniu po ich zniesieniu. Na poniższych wykresach przedstawiono przebieg linii przedstawiających zindeksowaną liczbę transakcji w pierwszym (wykres powierzchniowy) oraz piątym dniu (wykres liniowy) po zniesieniu godzin dla seniorów.

Mastercard monitoruje także tygodniową zmienność ruchu transakcyjnego. Na podstawie tych analiz można zaobserwować zachodzącą ciągłą zmianę w zachowaniach zakupowych w sklepach spożywczych:

 • W przeciętnym tygodniu przed ogłoszeniem „narodowej kwarantanny”, w sklepach spożywczych szczyt zakupowy następował o godzinie 16:00.
 • W czasie kwarantanny, w tygodniu przed wprowadzeniem godzin dla seniorów, odnotowaliśmy 2 szczyty zakupowe: w okolicach godzin 11:00 i 15:00.
 • Po wprowadzeniu godzin dla seniorów, największe natężenie ruchu następowało w okolicach godzin dla seniorów, czyli o 12:00 oraz (drugi, mniejszy szczyt) o godzinie 9:00.
 • W pierwszym tygodniu maja, po zniesieniu godzin dla seniorów, obserwujemy przesunięcie szczytu zakupowego na godzinę 15:00.

Co ciekawe, kształt krzywej odzwierciedlającej natężenie ruchu w ostatnim tygodniu (w pierwszym tygodniu maja) „przesunął” się w stronę krzywej reprezentującej natężenie ruchu w przeciętnym tygodniu przed kwarantanną. Może to oznaczać stopniowy powrót do zachowań zakupowych sprzed okresu epidemii. Powyższe wnioski dotyczą wszystkich sklepów spożywczych na terenie całej Polski. Mogą się one różnić dla poszczególnych regionów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Mike 23.10.2020

  Cd. Nerwy puszczają, więc chciałbym podzielić się, jak wyglądają godziny dla seniorów w praktyce. 11:30 jestem pod pocztą, mam do odebrania polecony. Pani w okienku nie chce mnie obsłużyć, na poczcie siedzą na krzesełkach i czekają 3 osoby w wieku ok. 50 lat. Ok, wiec i ja poczekam, wyszedłem przed pocztę i czekam, pani w okienku też czeka. Wszyscy czekamy na seniorów. 12:55 znowu wchodzę na pocztę - może już wyda mi pani ten polecony. Nie jeszcze 5 minut! Ok. czekam tym razem z innymi na poczcie. Godz. 11:58!!!!!! przychodzi staruszka, pani w okienku się uśmiecha do nas, nam ciśnienie rośnie, a emerytka przez następny kwadrans spokojnie wybiera sobie cukierki, gazetki gawędzi z panią z okienka. Jak dostałem w końcu list to na poczcie było pełno ludzi, w tym także sporo seniorów.
  O 12:30 byłem w ALDI - ok. 3/4 seniorów!!!!
  Podsumowanie: Efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Seniorzy kompletnie ignorują bezpieczne godziny dla siebie, a uporczywe przestrzeganie głupiego prawa powoduje przez handlowców i policję powoduje, że bardziej narażamy się wszyscy na zarażenie. "Gratuluję" urzędnikom jak zwykle kolejnego prawnego bubla!!!

 • Mike 23.10.2020

  W sprawie tego absurdu napisałem zapytanie do jednego z portali rządowych - https://pacjent.gov.pl.

  "Mam pytanie dlaczego apteki są niedostępne w godz. 10-12 dla ludzi poniżej 60 roku życia. Sklepy odzieżowe, budowlane i inne funkcjonują normalnie!!! To jest niewyobrażalnie głupie, ale i nie humanitarne aby odmawiać ludziom możliwości zakupu leku. Jest wiele przypadków jak chociażby ekstrakcja zęba, gdzie stomatolog wypisuje receptę PO ZABIEGU, a pacjent musi czekać do 12 aby mógł wykupić lek - antybiotyk i przeciwbólowy. Skandaliczna głupota!!!!"


  Odpowiedź "Niestety nie rozumiem. Zadaj pytanie inaczej lub poszukaj odpowiedzi na ww. stronie lub zadzwoń......ble, ble, ble"

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.