05.10.2020/09:43

Eurocash pod lupą UOKiK! Urząd przyjrzy się opłatom pobieranym przez spółkę od dostawców

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdzi praktyki spółki Eurocash wobec dostawców produktów rolnych i spożywczych. Zarzuty dotyczą nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.

Zastrzeżenia prezesa UOKiK wzbudziły umowy zawierane z dostawcami produktów do sklepów sieci, których organizatoremjest Eurocash, takich jak ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek i  Euro Sklep. Dostawcy, jak podkreśla urząd, są zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinien świadczyć dla nich Eurocash.

- Spółka Eurocash, pomimo naszego wezwania, nie przedstawiła żadnych rozliczeń i raportów dotyczących realizacji szeregu usług, za które pobierała pieniądze. Co więcej, część z nich może w ogóle nie być wykonywana. Dotyczy to np. organizowania przez Eurocash szkoleń dla sklepów - mówi cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak twierdzi urząd, w innych zakwestionowanych przypadkach, nawet jeśli usługa określona w umowie jest wykonywana, Eurocash "nie przedstawił dostawcom żadnych informacji o jej kosztach i rezultatach". UOKiK podkreśla, że to oznacza, że kontrahenci spółki nie wiedzą, czy usługi, za które płacą, są realizowane rzetelnie i ile w rzeczywistości kosztują. Przykładem są opłaty za edukowanie franczyzobiorców o produktach z oferty dostawcy.

Ponadto część odpłatnych działań i tak byłaby realizowana przez Eurocash ze względu na interes gospodarczy tego przedsiębiorcy, wskazuje urząd. Tak jest m.in. ze sprawowaniem nadzoru nad zamówieniami przez sklepy wchodzące w skład danej sieci handlowej.

- Jeden z głównych celów ustawy o przewadze kontraktowej to walka z opłatami półkowymi, czyli nieuzasadnionymi opłatami pobieranymi od dostawców przez sieci handlowe. Mamy podejrzenie, że tak właśnie jest w przypadku Eurocash. Wiele usług może być tylko pozornie świadczona na korzyść dostawców, a ich prawdziwym celem jest obniżenie wynagrodzenia kontrahentów. To niedopuszczalne działanie, dlatego wszcząłem postępowanie przeciwko spółce. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi jej kara do 3 proc. rocznego obrotu – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Poprosiliśmy Grupę Eurocash o komentarz w tej sprawie. Opublikujemy go wkrótce po otrzymaniu stanowiska firmy.

Aktualizacja, godz. 15:25. Kliknij, aby zapoznać się ze stanowiskiem Grupy Eurocash w niniejszej sprawie.

 

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • moniQ 11.10.2020

  Może wreszcie dobiorą im się do d....

 • Polak 07.10.2020

  Eurocash bierze haracz i każdy o tym wie szantażuje dostawców pracowników przewoźników . Najlepsze jest to że nie ma nic własnego wszystko leasing . Jak zbankrutuje to tylko dostaniecie informacje że pieniędzy nie ma bo nie ma z czego.

 • ec serwis fan 06.10.2020

  to właśnie cały eurocash, bardzo trudno jest z nimi pracować i dla nich zresztą też
  kosząc grube miliardy, do gołej kości skubią kontrahentów, pracownika za miskę ryżu niedługo będą ściągać mongołów bo ukraińcy już uciekają całymi zmianami - nie działają na nich te kuszące oferty rabatów pracowniczych na nowe samochody czy co ?

 • Załamka 05.10.2020

  Fiu, fiu, dwa postępowania na raz. Najpierw za płacenie po terminie, a teraz za wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

 • Klient 05.10.2020

  Jak zwykle pieniądze biorą pośrednicy a dostawca zawsze cierpi.

 • producent_upadły 05.10.2020

  można pójść do sądu (ja tak zrobiłem) kase zapłacili w drodze ugody tyle ile chciałem....ale współpraca się skończyła

 • dostawca 05.10.2020

  Mam nadzieję, że na sprawdzaniu się nie skończy tylko na realnych karach. Pobierają % od obrotu jako sieć a sklepy jeszcze wyciągają % dla siebie, a nie ma gwarancji że będą od ciebie brać towar. Jeszcze co tydzień trzeba brać udział w promocjach które są na 1,5-2 tyg do przodu, a jak sprzedajesz po kosztach to za bardzo ich nie obchodzi. Ale i tak gorszy jest Carrefour. Wymyślają nazwy tych opłat: bonus warunkowy, retro, opłata marketingowa czy inne bzdury a cały czas chodzi o haracz.

 • producent 05.10.2020

  kiedy ktoś wreszcie zrobi porządek z tymi wszystkimi sieciami...
  oni tylko ciągle wyłudzają nieuzasadnione opłaty

 • Groszek 05.10.2020

  15% ?! Za co komu ?! Ja nie płacę nic, ale np.Kompania Piwowarska ma udział 34 % na sklepie...U mnie nie ma i nie będzie miała !!!

 • producent_upadły 05.10.2020

  dobrze , że grozi im 3% od wszystkich sieci razem - jak by tak z każda siecią franszyzową (zarządzaną przez EC) rozpocząć osobne postępowanie okazałoby się że trzeba płacic 15 albo i 20% obrotu.
  Ja musiałem EC płacić około 15% za DC , Groszek, Lewiatan opłaty "marketingowej", etc.

 • eeeeee 05.10.2020

  w końcu!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także