31.03.2017/15:25

Eurocash wdraża system automatycznego monitoringu temperatury produktów

Grupa Eurocash wprowadza do swojego zaplecza logistycznego system kontroli temperatury Blulog, wykorzystujący technologię radiową active RFID – donosi portal RFID Journal. System będzie zamontowany w 200 magazynach i punktach dystrybucyjnych w całej Polsce, a docelowo monitorować będzie także pojazdy dostawcze firmy.

W ramach systemu w magazynach montowane będą bezprzewodowe czujniki temperatury, wysyłające dane drogą radiową do przekaźników, a te z kolei do bazy danych na serwerze. Technologia ta umożliwi monitorowanie temperatury wszystkich produktów – suchych, świeżych i mrożonych – w miarę jak są przemieszczane w łańcuchu dostaw, do sklepu i konsumenta. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie wysokiej jakości wszystkich produktów i zminimalizowane będą straty wynikające z niepożądanych zmian temperatury.

Blulog to polsko-francuska firma z siedzibą w Poznaniu, zajmująca się technologiami monitorowania temperatury. Firm produkuje przekaźniki radiowe, które zbierają dane z czujników i przekazują je do bazy danych. Eurocash to jeden z pierwszych klientów firmy, która powstała w 2014 r. Pod koniec 2016 r. Eurocash podpisał z Blulog kontrakt na instalację systemu w 200 obiektach. Typowy magazyn składa się z dwóch dużych pomieszczeń – chłodni i mroźni – oraz dużej powierzchni magazynowej na produkty suche.

Jak powiedział portalowi RFID Journal Karol Maćkowiak, szef działu jakości w Eurocashu, firma liczy na radykalne obniżenie strat związanych ze zmianami temperatury produktów. Zautomatyzowany system pomoże wyeliminować błędy ludzi, a ponadto znacząco zaoszczędzi czas i wysiłek osób dokonujących ręcznego sprawdzania temparetury. Ponadto ręcznych pomiarów po prostu nie da się dokonywać tak często, jak zautomatyzowanych. Jak podkreślił menedżer, temperatura przechowywania i transportu produktów jest takim parametrem, który chce się kontrolować w 100%. System Blulog to umożliwia. W magazynach, w których został już zainstalowany, natychmiast poprawiły się wyniki finansowe. Z jednej strony spadły koszty pracy, z drugiej zmniejszyły się straty wynikające z konieczności wyrzucania produktów, które zostały zbyt schłodzone, zbyt przegrzane albo dane historyczne o temperaturze nie mogły być zweryfikowane.

Docelowo system ma być wprowadzony w pełnej skali, tak aby można było cały czas monitorować zmiany wilgotności i temperatury we wszystkich obiektach, od odbioru produktu aż po jego rozładowanie w sklepie. Dodatkowe możliwości tej technologii to monitorowanie przepływu powietrza oraz koncentracji gazów, takich jak etylen wydzielający się z owoców i warzyw.

Obecnie Eurocash wraz z Blulog testują technologię na samochodach dostawczych. W tym wypadku dane z czujników będą przechowywane w pamięci i pobierane przez przekaźniki w czasie załadunku czy rozładunku pojazdu. Dzięki temu firma będzie mogła kontrolować temperaturę towarów nie tylko w magazynach, ale także podczas transportu. A przy okazji dostępne też będą informacje o tym, kiedy dany transport był załadowany i rozładowywany.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Analityk 03.04.2017

    Eurocash w 2017 roku - cena 75 złotych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.