05.03.2019/12:49

Eurostat: Handel w Polsce znów zaczął rosnąć

Słabe wyniki polskiego handlu w grudniu są już historią. W styczniu wartość handlu detalicznego w Polsce wzrosła w porównaniu do minionego miesiąca i po uwzględnieniu czynników sezonowych o 0,6 proc. - wynika z badań Eurostatu.

Przypomnijmy, jeszcze w grudniu sprzedaż detaliczna w Polsce spadła o 1,1 proc. w porównaniu do listopada. Eurostat stosuje metodologię, zgodnie z którą odliczane są wahania sezonowe. Miesiąc wcześniej polski handel wzrósł o 1,7 proc.

Jeśli chodzi o dynamikę w skali roku, sprzedaż w styczniu wzrosła w Polsce o 4,7 proc. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak spadek dynamiki trendu wzrostowego - w grudniu 2018 roku w porównaniu do grudnia 2017 roku wzrost sprzedaży w handlu wynosił 4,9 proc., a w listopadzie - 5,7 proc. W październiku było to aż 6,1 proc.

W całej Unii Europejskiej sprzedaż w handlu detalicznym w styczniu wzrosła o 1,1 proc. w porównaniu do grudnia 2018 r. Dla państw ze strefy euro wskaźnik ten wyniósł 1,3 proc. Jeszcze w grudniu obserwowany był duży spadek - o 1,3 proc. dla całej Unii Europejskiej.

Największy wzrost (spośród państw, które ujawniają dane), zanotowano w Niemczech i na Malcie (o 3,3 proc.) oraz w Estonii i Rumunii (o 1,9 proc.). Największe spadki odnotowano w Finlandii (o 2,1 proc.).

W styczniu br. sprzedaż w porównaniu do stycznia w 2018 roku wzrosła w całej Unii Europejskiej o 2,5 proc. Prawdziwym liderem wzrostów była Słowenia (aż o 11 proc.). Bardzo dobry miesiąc zanotował także handel w Irlandii (wzrost o 8,1 proc.) oraz w Rumunii (o 6,7 proc.). Pod kreską były rynki w: Finlandii (o 1,3 proc.) i Danii (o 0,3 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.