06.05.2019/16:04

Fiasko negocjacji płacowych w niemieckim handlu detalicznym

Bieżąca runda negocjacji pomiędzy firmami handlowymi z południowo-zachodnich Niemiec a związkiem zawodowym Verdi zakończyła się niepowodzeniem. Związkowcy odrzucili w całości ofertę pracodawców.

Rozmowy prowadzone są pomiędzy sieciami handlowymi z południowo-zachodnich landów Niemiec, zatrudniającymi łącznie ok. 490 tys. pracowników, a związkiem zawodowym Verdi. Pracodawcy zaproponowali podwyżkę płac w wysokości 1,5 proc. w pierwszym roku oraz 1 proc. w drugim roku po osiągnięciu porozumienia. Związek Verdi odrzucił propozycję „natychmiast”. Negocjacje zostały zawieszone do 12 czerwca.

Zatrudniony przez pracodawców negocjator Philip Merten podkreślił, że prognozy ekonomiczne dla sektora detalicznego znacząco się pogorszyły.

Związkowcy z Badenii Wirtembergii oraz z wielu innych landów regionu domagają się podwyżek wynagrodzeń w wysokości 6,5 proc. Ponadto chcą zbiorowej zgody pracodawców na ustalenie wynagrodzenia minimalnego w handlu w wysokości co najmniej 2.100 euro miesięcznie.

Związek Vardi chce zadbać przede wszystkim o kolektywną odpowiedzialność branży za wysokość wynagrodzeń pracowników oraz podpisania z pracodawcami porozumień zbiorowych, które obejmą wszystkie osoby zatrudnione w handlu detalicznym.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.