14.12.2018/07:26

Fikcyjny obrót sprzętem elektronicznym. Skarb państwa stracił ponad 70 mln zł

Mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi wykryli mechanizm obrotu fikcyjnymi fakturami VAT. W zatrzymaniu nielegalnego procederu brali też udział funkcjonariusze CBŚP. W transakcjach mających na celu wyłudzanie podatku VAT uczestniczyły 92 podmioty krajowe, które pełniły role brokerów, buforów i znikających podatników.

Funkcjonariusze KAS i CBŚP pod nadzorem  Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymali 17 osób na terenie całego kraju. Budżet Państwa mógł stracić ponad 70 mln zł.

Działania prowadzone były miedzy innymi w Warszawie i okolicach, Gorzowie Wielkopolskim, Białej Podlaskiej, Łodzi, Wrocławiu, Białymstoku oraz Olsztynie. Dokonano przeszukań kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób podejrzanych oraz siedzib podmiotów objętych śledztwem.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Sprawę  prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie i Centralne Biuro Śledcze Policji - Zarząd w Warszawie.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy, wskazuje, że zatrzymane osoby w latach 2014, 2016 i 2017 r. przyjmując różne role brały udział w fikcyjnym obrocie sprzętem elektronicznym narażając Skarb Państwa na straty w kwocie co najmniej 70 mln zł. Ponadto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, pomagały albo brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie między innymi przestępstw skarbowych związanych z wyłudzaniem z Budżetu Państwa, podatku VAT.

Działalność zatrzymanych osób polegała na wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej” a co za tym idzie dopuściły się one popełnienia czynów m.in. z art. 258 kk i art. 56 k.k.s. oraz pomocnictwa.

- W efekcie przeszukań  dokonanych przez obie służby na terenie całego kraju, zajęto obszerną dokumentację finansowo - księgową podmiotów objętych śledztwem, co pozwoli na dalsze analizy mechanizmów procederu. Ponadto, na poczet przyszłych należności podatkowych, zabezpieczono wartościowe mienie w tym: samochody marek Maserati, Porsche, BMW, towar o wartości około 2,6 mln. zł oraz gotówkę. Generalny Inspektor Informacji Finansowej we współpracy z czeskimi służbami zablokował także środki finansowe na rachunkach bankowych w wysokości 305 tys. zł., 4,5 tys. euro oraz 10,5 tys. dolarów - czytamy w komunikacie KAS.

W stosunku do zatrzymanych będą zastosowane środki zapobiegawcze, w tym wobec ośmiu podejrzanych skierowane zostały wnioski do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.