30.11.2020/13:33

Polacy kupują i konsumują więcej niż spodziewali się analitycy

Zgodnie z najnowszą publikacją GUS, dynamika PKB w III kw. wyniosła -1,5 proc. r/r wobec -8,4 proc. w II kw., a tym samym ukształtowała się ona nieznacznie powyżej opublikowanego wcześniej wstępnego szacunku (-1,6 proc.). Oczyszczony z wpływu czynników sezonowych PKB zwiększył się w III kw. o 7,9 proc. kw/kw wobec spadku o 9,0 proc. w II kw.

Jak zaznaczają analitycy Credit Agricole Bank Polska, oznacza to, że odsezonowany poziom PKB ukształtował się w III kw. na poziomie o 2,1 proc. niższym niż w IV kw. 2019 r., tj. przed wybuchem pandemii COVID-19.

Według ekspertów Credit Agricole Bank Polska, głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki PKB (o 6,4 pkt. proc. pomiędzy II i III kw.) była wyższa konsumpcja. Odnotowała ona wzrost o 0,4 proc. r/r w III kw. wobec spadku o 10,8 proc. w II kw. Jest to pozytywne zaskoczenie, gdyż analitycy oczekiwali, że dynamika spożycia prywatnego ukształtuje się wciąż poniżej zera w III kw. Ich zdaniem, ożywienie konsumpcji było konsekwencją ustąpienia pierwszej fali pandemii COVID-19, zniesienia obostrzeń rządowych i większej aktywności zakupowej gospodarstw domowych w miesiącach wakacyjnych. Skalę pozytywnego wpływu zniesienia obostrzeń rządowych na aktywność gospodarczą dobrze ilustruje znaczący wzrost dynamiki wartości dodanej w kategorii „zakwaterowanie i gastronomia” (z -78,4 proc. r/r w II kw. do -29,7 proc. w III kw.).

Analitycy wskazują ponadto na lepsze od oczekiwań wskaźniki dotyczące inwestycji. W III kw. odnotowano zwiększenie dynamiki inwestycji z -10,7 proc. r/r w II kw. do -9,0 proc. w III kw., co również jest pozytywnym zaskoczeniem, gdyż eksperci oczekiwali pogłębienia spadku inwestycji w ujęciu rocznym. Za tę niespodziankę odpowiadają najprawdopodobniej nakłady brutto przedsiębiorstw. Taką ocenę wspiera wzrost nominalnej dynamiki inwestycji przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób z -13,6 proc. r/r w II kw. do -8,0 proc. w III kw. Na podstawie danych o produkcji budowlano-montażowej za okres lipiec-wrzesień można natomiast oczekiwać, że dynamika inwestycji publicznych obniżyła się pomiędzy II i III kw.

Wsparciem dla wzrostu gospodarczego okazał się ponadto eksport netto. Zdaniem ekspertów Credit Agricole, ożywienie popytu krajowego przyczyniło się do zwiększenia dynamiki importu do -1,0 proc. r/r w III kw. z -18,0 proc. w II kw. Jednocześnie dynamika eksportu wzrosła w większym stopniu (do +2,0 proc. r/r w III kw. wobec -14,5 proc. w II kw.), za sprawą ożywienia popytu u głównych partnerów handlowych Polski i odbudowy łańcuchów dostaw. W rezultacie doszło do zwiększenia wkładu eksportu netto do 1,7 pkt. proc. w III kw. wobec 1,1 pkt. proc. w II kw.

„Składowe PKB ukształtowały się w III kw. powyżej naszych prognoz. W połączeniu z lepszymi od oczekiwań październikowymi danymi o sprzedaży detalicznej i produkcji, dzisiejsze dane sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy zmiany PKB w 2020 r. (-3,1 proc.).” czytamy w najnowszej MAKROmapie.

Źródło: MAKROmapa, Credit Agricole Bank Polska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.