26.02.2018/11:47

Firmy gastronomiczne oczekują poprawy koniunktury rynkowej

Koniunktura w sekcji zakwaterowanie i gastronomia oceniana jest w lutym korzystnie, lepiej niż w styczniu i analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 15,4 (w styczniu plus 13,4) – wynika z danych GUS.

Poprawę koniunktury odnotowuje 22,7 proc. badanych firm, a jej pogorszenie – 7,3 proc. (przed miesiącem odpowiednio 21,8 proc. i 8,4 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt oraz sprzedaż oceniane są korzystnie, podobnie jak przed miesiącem, diagnozy sytuacji finansowej są mniej pozytywne od zgłaszanych w styczniu. Odpowiednie przewidywania są bardziej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

 Sygnalizowany jest niewielki wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek nadal planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach można spodziewać się wzrostu cen usług.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.