08.01.2017/18:55

Firmy muszą być coraz bardziej elastyczne w zatrudnianiu pracowników

Restrukturyzacja, nowe projekty i obszary działalności – dzisiejsze firmy muszą być elastyczne i otwarte na zmiany, by przetrwać na rynku. To zaś oznacza większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników tymczasowych, którzy wzmocnią kadry tylko w okresie przejściowym.

Z obserwacji specjalizującej się w rekrutacji firmy Hays Poland wynika, że praca tymczasowa zyskuje na atrakcyjności również w oczach potencjalnych kandydatów, bo wiąże się z większą elastycznością zatrudnienia i daje różnorodne możliwości rozwoju kariery. Eksperci zajmujący się rynkiem pracy od dawna zapowiadają, że alternatywne formy zatrudnienia, w tym m.in. kontrakty terminowe, będą wypierać klasyczny etat.

Zmiana gwarantowana

Zdaniem Marka Wróbla, dyrektora dywizji Hays Response w Hays Poland, rola pracownika tymczasowego pasuje osobom, które największą satysfakcję zawodową czerpią z wykonania trudnych zadań. – W przypadku pracy tymczasowej takie wyzwania mogą dotyczyć wprowadzenia nowej procedury, oceny ryzyka czy nadzorowania okresu przejściowego w firmie – uważa Wróbel. Jego zdaniem najpierw należy przygotować się jednak do bycia pracownikiem, który tymczasowo zarządza istotnym elementem działalności organizacji.

Największym ryzykiem i czynnikiem zniechęcającym do podjęcia pracy tymczasowej jest brak stałego wynagrodzenia. A przecież okres pomiędzy kolejnymi pracami może się przedłużać, co oznacza brak pensji.

Nie każdy nadaje się do roli pracownika tymczasowego. Idealny kandydat powinien być przygotowany na ciągłe zmiany wynagrodzenia, lokalizacji, stanowiska, oczekiwań pracodawców, godzin pracy, kultury organizacyjnej itp. Podejmując kolejne zatrudnienie, musi zaakceptować to, że często nie wszystkie elementy oferty będą mu odpowiadać. Jednak zdaniem Marka Wróbla warto pójść na pewne ustępstwa.

Ciągłe zmiany to jeden z najbardziej ekscytujących elementów pracy tymczasowej. Żeby zrobić karierę, trzeba wypracować atrakcyjny zestaw umiejętności oraz zebrać różnorodne doświadczenia. A zmienne środowisko pracy pomaga to osiągnąć – tłumaczy ekspert.

Pokazać się od najlepszej strony

Wraz z rozwojem rynku pracy tymczasowej coraz wyraźniej rysuje się jej podział na specjalizacje. Dlatego jeśli jest się pewnym swoich kompetencji w konkretnym obszarze, to warto aplikować jedynie na oferty z nim związane.

Pełne zrozumienie swoich mocnych stron jest niezwykle istotne, ponieważ większość pracowników tymczasowych dołącza do organizacji, gdy ta znajduje się w okresie przejściowym. Jest to trudny czas dla firmy, w którym pracodawcy oczekują od kandydatów jeszcze więcej – podkreśla Marek Wróbel.

Eksperci przekonują, że na rynku jest wiele ciekawych ofert pracy. Ich zdaniem warto ułatwić poszukiwania sobie oraz rekruterom i dać się dostrzec w tłumie innych kandydatów. Specjaliści mogą np. dołączyć do grup na LinkedIn, prowadzić bloga lub pisać artykuły eksperckie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.