16.11.2016/10:03

Firmy nie będą już chronione przez podatkowe interpretacje?

Szykują się zmiany przepisów, których efektem będzie pozbawienie przedsiębiorców parasola ochronnego w postaci możliwości powołania się w sporze ze skarbówką na korzystne dla nich podatkowe interpretacje – informuje „Puls Biznesu”.

Na posiedzeniu komisji finansów przyjęta została poprawka do projektu ustawy o podatku CIT i PIT. Jeśli weszłaby w życie, w praktyce pozbawiłaby mocy indywidualne interpretacje podatkowe, które zapewniają przedsiębiorcom ochronę w sporze z fiskusem. Tymczasem, jak podaje „Puls Biznesu”, tylko w 2015 r. organy skarbowe wydały niemal 38 tys. takich interpretacji, a od 2008 r. (kiedy pojawiła się możliwość pytania fiskusa o to, jak rozumieć przepisy na podstawie konkretnej sytuacji biznesowej) – przeszło 267 tys.

Prawnicy zwracają uwagę, że PiS forsuje zmianę w trybie poselskim, który nie wymaga konsultacji społecznych ani oceny skutków regulacji. Pozwala także na błyskawiczne przepchnięcie nowelizacji przez parlament, czego skutkiem mogłoby być wejście w życie nowych regulacji nawet już od 1 stycznia 2017 r.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 13 17.11.2016

    Chyba żyjemy gdzieś na marsie państwo uchwala dwuznaczne prawo
    które nie wiadomo jak stosować a jednocześnie uchyla się od jednoznacznej jego interpretacji witaj dobra zmiano wspomagamy przedsiębiorców Marek przedsiębiorca

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.