02.11.2018/13:32

Firmy z sektora fin-tech wypchną z rynku tradycyjne banki [OPINIA]

Według prognoz firmy badawczej Gartner, w ciągu najbliższych 12 lat 80 proc. firm z branży finansowej albo zniknie z rynku, albo przestanie się na nim liczyć. Za marginalizację tradycyjnych instytucji finansowych mają odpowiadać zmieniające się zachowania klientów oraz postęp technologiczny – donosi serwis Bankier.pl.

Z analiz firmy Gartner wynika, że cyfrowa transformacja wielu banków to mit, skrywający przestarzałe modele biznesowe. Znaczna część tradycyjnych instytucji finansowych już w perspektywie 2030 r. nie będzie w stanie skutecznie konkurować na rynku i zostanie zepchnięta do defensywy przez cyfrowe platformy płatnicze, firmy z sektora fin-tech i innych nowych graczy – relacjonuje Bankier.pl.

Według prognozy Gartnera tylko jedna piąta dzisiejszych dostawców usług finansowych będzie w stanie dotrzymać kroku postępowi technologicznemu i zaspokoić oczekiwania konsumentów. Będą to firmy, które dzięki efektowi skali będą w stanie stworzyć własne cyfrowe platformy sprzedaży usług finansowych, będą w stanie pójść tropem fin-techów, świadcząc wyspecjalizowane usługi na platformach innych podmiotów albo znajdą swoje nisze, docierając do specyficznych segmentów rynku.

Bankier.pl zwraca jednak uwagę, że pogłoski o śmierci banków mogą być przedwczesne, ponieważ ich rola w gospodarce nie maleje, a wiele nowoczesnych firm fin-tech korzysta z ich usług we własnej działalności usługowej lub bazuje na zbudowanej przez nie infrastrukturze.

Czytaj więcej na stronie bankier.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.