15.10.2018/08:37

Franczyzobiorcy Żabki to pracownicy? Sieć czeka na bardzo ważne rozstrzygnięcie sądu

Sąd w Poznaniu zajmie się sprawą franczyzobiorcy Żabki, który domaga się uznania za pracownika. Firma wcześniej wystawiła do zapłaty weksel na wysokość ponad 65 tys. złotych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Uznanie franczyzobiorcy za pracownika sprawi, że nie będzie musiał spłacać weksla. Potencjalny wyrok będzie miał jednak kluczowe znaczenie dla całej branży handlowej.

Zdaniem adwokatów franczyzobiorcy, wystawienie przez Żabkę weksla było niezgodne z prawem, bo spłacał on wszystkie należności w terminie. Firma przedstawiła za to faktury, które zdaniem franczyzobiorcy budzą wątpliwości.

By uniknąć konieczności płacenia weksla, prawnicy chcą uznania franczyzobiorcy za pracownika. Zgodnie z prawem pracodawca nie może bowiem w ten sposób dochodzić roszczeń od zatrudnionego. Zdaniem prawników franczyzobiorca był de facto pracownikiem, bo wykonywał obowiązki osobiste w sposób ciągły i podporządkowany wobec pracodawcy oraz za wynagrodzeniem. Oprócz tego podawane są argumenty, takie jak konieczność pracy w święta, brak wpływ na ofertę sklepu oraz możliwość obniżenia wynagrodzenia, jeśli kontrola w sklepie przeprowadzona przez przedstawiciela Żabki wypadnie negatywnie.

Z tymi zarzutami nie zgadza się Żabka. Zdaniem sieci franczyzobiorca to przedsiębiorca, a działanie pod wspólnym szyldem nie wpływa na jego status.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • ivan 16.10.2018

    Pracowałem w żabce, ajent zachowywał się tam jak szlachcic na zagrodzie, co jak co ale nazwać go etatowym pracownikiem do głowy by m nie przyszło.

  • norbi 16.10.2018

    Nie wiem, nie znam się, ale na mój zdrowy chłopski rozum, to gość po prostu szuka jakiejkolwiek wymówki, żeby nie płacić swoich zobowiązań, a że jest sezon polowań na żabkę zaraz znalazł usłużnych pomocników, który wymyślili mu taką absurdalną linię obrony.

  • stratus 16.10.2018

    No tak, nie da się zaprzeczyć że franczyzobiorca to przedsiębiorca i żadne sztuczki prawne tu nie mogą.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.