06.09.2020/21:01

Wraz ze spadkiem wydatków konsumenckich zwiększy się konkurencja między centrami handlowymi

Szacunkowy spadek wydatków konsumentów w handlu detalicznym w 2020 r. wyniesie od 8,3 proc. aż do 23,7 proc. – podaje GfK w raporcie „Nieodwracalna(?) zmiana paradygmatu konsumenckiego 2020”.

W latach 2010–2020 ogólna siła nabywcza mieszkańców Polski (czyli suma pieniędzy do wydania w ciągu 12 miesięcy) wzrosła o 59 proc. W tym samym czasie wydatki w handlu detalicznym (także w skali 12-miesięcznej) wzrosły o 52 proc., z 319 do 486 mld złotych.

Najwięcej polscy konsumenci wydają na żywność (38 proc.). Na zakup ubrań przeznaczają 11 proc. budżetu, a na zdrowie i urodę oraz artykuły do wyposażenia wnętrz – po 9 proc.

Tort wydatków w handlu w Polsce (GfK)

Aż 29 proc. wartości polskiego handlu jest generowana przez centra handlowe. GfK szacuje, że w 2019 r. Polacy zostawili w nich 125,9 mld zł.

Według firmy badawczej wirus spowoduje korektę w zakresie liczby sklepów w centrach handlowych, powierzchni sklepów, szybszego repozycjonowania obiektów, dopasowywania oferty do potencjału rynku, połączonej ze zmniejszaniem dostępnej powierzchni.

Eksperci nakreślają cztery scenariusze spadków w porównaniu do czasów sprzed epidemii. Wraz z pogłębianiem się spadków wydatków konsumenckich w handlu detalicznym, zwiększać się będzie konkurencja między centrami handlowymi. Bardziej dotknięte zostaną duże ośrodki miejskie.

W przypadku np. aglomeracji poznańskiej spadki „masy” pieniądza przypadającej na 1 metr kwadratowy powierzchni w centrach handlowych w różnych scenariuszach ograniczania wydatków konsumenckich to kolejno 12 proc., 15 proc., 17 proc., 21 proc.

Wydatki w handlu a podaż powierzchni w centrach handlowych Poznania (GfK)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.