07.08.2019/14:23

GIS wycofuje z obrotu toksyczne słodycze. „Biedronka czerwona rodzina” groźna dla dzieci

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii ozdoby cukierniczej „Biedronka czerwona rodzina”. To wyrób cukierniczy wykorzystywany do ozdoby wypieków przeznaczonych głównie dla dzieci i właśnie dla nich najbardziej toksyczny.

GIS przestrzega że produkt „Biedronka czerwona rodzina” o numerze partii DZES05 oraz dacie minimalnej trwałości 06.2021 nie powinien być spożywany przez konsumentów, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzoną wysoką zawartość barwnika spożywczego E 124 – czerwieni koszenilowej A. Firmą, która jest producentem ozdoby cukierniczej jest Producent Rękodzieła Spożywczego Eko-Pol, Marta Sielka, Rybaki 16, 66-614 Maszewo.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują wycofanie produktu z obrotu.

Zgodnie z oceną ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny spożycie produktu może spowodować przekroczenie wartości akceptowalnego dziennego pobrania (ADI) dla czerwieni koszenilowej A, szczególnie w przypadku dzieci.

W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność barwnika czerwieni koszenilowej A (E 124) na poziomie 3708 ± 267 mg/kg. Oznaczona zawartość barwnika spożywczego E 124 przekracza ponad 67-krotnie dopuszczalny poziom tej substancji w dekoracjach, powłokach i nadzieniach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.