15.09.2016/14:06

Głębokość spadku cen mleka zaskoczyła ekspertów

Większość ekspertów rynkowych, którzy uważali, że po zniesieniu kwot mlecznych mleczarstwo w nadchodzącym dziesięcioleciu będzie najbardziej perspektywiczną gałęzią sektora rolno-spożywczego, zaskoczyła głębokość spadku cen w zeszłym i bieżącym roku – powiedziała prof. Jadwiga Seremak-Bulge na XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Niespodzianką jest też spadek produkcji mleka. Jak przypomina prof. Jadwiga Seremak-Bulge, w 2014 roku produkcja mleka wzrosła w reakcji na jego wysokie ceny, zaś w latach 2015-2016 się zmniejszyła. - W branży można jednak dostrzec również pozytywy, takie jak np. uruchomienie przez Komisję Europejską obserwatorium rynku mleka, po to, aby dostarczać lepsze, a przede wszystkim aktualne informacje o stanie rynku – zaznacza ekspertka.

Jednocześnie przyznaje, że wszystkich zdziwiła mała skuteczność tzw. „pakietu mlecznego”, który miał wzmocnić pozycję przedsiębiorstw mleczarskich w łańcuchu dostaw przetworów mlecznych. – O niskiej skuteczności pakietu mlecznego zadecydowały w dużej mierze zbyt powolne działania organizacji branżowych, jak również samych przetwórców mleka, którzy nie zareagowali wystarczająco aktywnie na nową sytuację – ocenia prof. Seremak-Bulge. - Również działania KE nie nadążają za zmieniającym się dynamicznie rynkiem – dodaje.

Ekspertka zaznacza, że w lipcu i sierpniu ceny skupu mleka w Polsce znacząco się zwiększyły. – W ciągu tych dwóch miesięcy nastąpił wzrost o 5 proc. Ceny średnio wynosiły prawie 105 zł za 100 litrów mleka – precyzuje profesor. – Polskie podmioty, mimo tego, że nasz rynek cechuje się dużo mniejszą koncentracją niż w krajach Europy Zachodniej, reagują w bardzo pozytywny sposób na rosnące ceny przetworów mleczarskich na rynkach światowych – podsumowuje.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.