28.06.2018/11:16

Globalni giganci i silni gracze rezygnują z jaj z chowu klatkowego

Pizzerie Da Grasso, Mieszko, Piekarnie Oskroba i Putka, Danone, restauracje Sphinx to kolejne firmy, które rezygnują z używania jaj z chowu klatkowego. Producenci oczekują, że do 2026 roku spadnie sprzedaż o około 30 pkt. proc. - informuje Puls Biznesu

Te deklaracje oznaczają wzrost popytu na inne rodzaje jaj, m.in. z chowu ściółkowego, wolnego wybiegu, czy z produkcji ekologicznej. Według danych Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) jaja pochodzące z ekologicznej produkcji, stanowią 12 proc. podaży - podaje Puls Biznesu.

Mariusz Szymyślik, ekspert rynkowy przypuszcza, że skupienie się na produkcji jaj innych niż ściółkowe oznaczałoby w skali kraju, inwestycje na poziomie 1 mld USD - mówi w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Do największych zmian dojdzie w przeciągu kilku lat. Danone deklaruje wprowadzenie nowych jaj do końca 2019 roku, natomiast niektóre z firm obiecują rezygnację do 2026 roku.

Dla konsumentów jednym z ważniejszych czynników podczas zakupów jest cena. Na drugim miejscu stawiają dopiero jakość, czy pochodzenie. Według Mariusza Szymślika ostatnie podwyżki cen jaj, zaowocowały powrotem do tendencji przydomowych hodowli kur. Było to bodźcem wśród konsumentów to własnego chowu kur.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.