27.06.2017/14:53

Gospodarka łaskawa dla sieci handlowych i hurtowników

Od początku 2013 roku zauważalna jest poprawa optymizmu konsumentów, co jest widoczne po zmianie wskaźnika koniunktury konsumenckiej. Jak podkreślają analitycy BDM DM pozytywne odczucia można mieć obserwując wyniki sprzedaży detalicznej. Dynamika sprzedaży detalicznej odnotowała w ostatnim miesiącu wzrost o 8,1 proc. (w marcu wyniosła 9,7 proc. r/r). Na zachowanie tendencji wskazują również poprzednie odczyty.

Sprzedaż w kategorii żywność i zanotowała w ostatnim miesiącu wzrost o 12,0 proc. r/r. Głównym czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy jest konsumpcja, którą napędza rządowy program 500+.

Według danych GUS zakończył się trwający ponad 2 lata okres deflacji. W kwietniu inflacja wyniosła 2,0 proc. (w obszarze żywności i napojów bezalkoholowych +2,8 proc.).

Na budżety gospodarstw domowych z pewnością wpływa dobra sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach cały czas się obniża – w kwietniu wyniosła 7,7 proc. Według danych GUS, zwiększa się przeciętny poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Nieprzerwanie rośnie również średnie wynagrodzenie, które w kwietniu wyniosło ok. 4,5 tys. zł (wzrost o 4,1 proc. r/r; w relacji do ubiegłego miesiąca spadek o 1,9 proc. m/m).

Zdaniem ekspertów BDM DM mając na uwadze wymienione czynniki można oczekiwać zwiększenia konsumpcji gospodarstw domowych. Kategoria „żywność” odpowiada (wg odczytów GUS) za ok. 20 proc. realizowanych wydatków, ustępując jedynie środkom przeznaczanym na użytkowanie mieszkania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.