11.05.2020/13:11

Gospodarka odmrożona w 23 proc. Straty sięgają już niemal 120 mld zł

Dzięki pakietom antykryzysowym udało się oddalić moment, w którym wstrzymanie aktywności społecznej i gospodarczej spowoduje na tyle nieodwracalne straty, że późniejsze wychodzenie z kryzysu zajmie długie lata, zamiast kilku kwartałów. Zahamowano straty sięgające niemal 120 mld zł – wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Możliwości sektora finansów publicznych, nawet wspomagane przez NBP, nie są jednak nieograniczone i dlatego odmrażanie gospodarki musi być kontynuowane w oparciu o spójny, szczegółowo opracowany plan. Kolejne branże powinny być otwierane, przy zapewnieniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa – niezbędnych, by zapobiec ponownemu nasileniu epidemii. Jest to jedyna droga do tego, by polska gospodarka mogła działać o własnych siłach i dalsze narastanie strat – sięgających już prawie 120 mld zł – zostało zahamowane.

Uwzględniając rozpoczęte odmrażanie gospodarki, Federacja Przedsiębiorców Polskich zaktualizowała licznik strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19, który prowadzi wspólnie z Konfederacją Lewiatan. W wyniku dostosowania przyjętych założeń do bieżącej sytuacji, tempo przyrostu strat spowolniło z 2,15 mld zł na dobę do 1,66 mld zł na dobę. Oznacza to, że gospodarka została odmrożona już w ok. 23 proc. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia, działania odmrażające zapobiegły utracie 3,4 mld zł polskiego PKB.

– Polska gospodarka powraca do życia po niecałych dwóch miesiącach zamknięcia z powodu wprowadzenia ograniczeń niezbędnych do powstrzymania rozwoju epidemii koronawirusa. Konsumpcja w gospodarce zaczyna się odbudowywać – dzięki przywróceniu aktywności w wielu gałęziach handlu, a dane – m.in. o zużyciu energii elektrycznej – wskazują na to, że zakłady przemysłowe również zaczynają wznawiać produkcję. Tak długo, jak firmy nie likwidują swoich struktur biznesowych i utrzymują zatrudnienie, gospodarka będzie mogła stosunkowo szybko wyjść z kryzysu wywołanego przez epidemię. Z danych KUKE wynika, że w marcu liczba niewypłacalności podmiotów gospodarczych wzrosła jedynie o 3,1 proc. rok do roku. W przypadku indywidualnych działalności gospodarczych, dane z CEIDG wskazują, że w kwietniu liczba zawieszeń zmalała o 50 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a liczba likwidacji spadła w tym samym czasie o 42 proc. – co wskazuje na pewne uspokojenie sytuacji po pierwszej fali kryzysu w marcu. Dane CEIDG pokazują również, że indywidualni przedsiębiorcy do tej pory byli bardziej skłonni do zawieszenia swojej działalności niż do jej likwidowania – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.