24.10.2020/10:48

Gowin zapowiada wsparcie dla gastronomii. Są pierwsze szczegóły

Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił w piątek branży gastronomicznej propozycje rozwiązań mających pomóc firmom w przetrwaniu drugiego lockdownu. To m.in. zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe za listopad. Według oficjalnych deklaracji, "na stole" jest też temat mikrodotacji. Według "Rzeczpospolitej", nowy pakiet wsparcia dla gastronomii i innych branż szczególnie dotkniętych obostrzeniami nałożonymi podczas jesiennej fali epidemii sięgnie łącznie 20 mld zł.

– To trudny dzień dla nas wszystkich. Musimy wprowadzić obostrzenia, które także dla nas, jako resortu odpowiedzialnego za przedsiębiorczość, są bardzo bolesne. Chcemy, by ograniczenia te trwały jak najkrócej. Jeżeli uda się zbić liczbę zachorowań, zostaną one zniesione - powiedział Gowin w piątek.

W konsultacjach z wicepremierem i szefem resortu rozwoju, pracy i technologii uczestniczyli m.in. przedstawiciele takich firm gastronomicznych, jak: North Food, Charlie Food & Friends, Gastromall, Zielony Niedźwiedź, ZP HoReCa, 7th Street, Costa, Amrest, McDonald’s, Sfinks, Bobby Burger, Nines, Grycan, Kręgliccy Catering, Czerwony Wieprz, Ale Wino, Tawerna, Salad Story, Cafe Nero, Mexican, So Coffee, Tacamole, Etno Cafe, Street Restauracje, Green Eat, Bułkę przez Bibułkę, Pasibus, Orzo, Max Premium Burgers, Sodexo, Bollywood Lounge, Bierhalle. W spotkaniu wziął również udział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Przypomnijmy, że od soboty 24 października powraca lockdown w gastronomii. Firmy będą mogły serwować dania wyłącznie na wynos lub w dostawie - podobnie jak miało to miejsce wiosną. Premier Mateusz Morawiecki w piątek oświadczył, że rozwiązanie jest wprowadzane na dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia. Branża gastronomiczna obawia się, że restrykcje zostaną z nami na dłużej.

Rząd zlekceważył ponadto apele biznesu o to, by nowe przepisy były konsultowane przed wprowadzeniem, a publikowane z racjonalnym wyprzedzeniem czasu. Najnowsze rządowe rozporządzenie - zamrażające gastronomię - opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw w piątek o godz. 23:14, na zaledwie 46 minut przed wejściem przepisów w życie.

- Niecałe 5 miesięcy po restarcie, podczas których zmagaliśmy się z wieloma wyzwaniami, ciężko walcząc o szybkie ożywienie biznesu, dziś nasz rząd postanowił zamknąć wszystkie restauracje ponownie, dając nam zaledwie kilka godzin na zamknięcie biznesu, bez konkretnego planu wsparcia dla branży. To prawdziwe szaleństwo - napisał w piątek w mediach społecznościowych Szymon Adamczuk, CEO North Food. - Od jutra wszystkie nasze restauracje sieci będą zamknięte, z wyjątkiem dark kitchen i w Warszawie, na jak długo niestety nikt nie wie - podkreślił.

W poniedziałek Gowin przeprowadzi kolejne konsultacje z przedstawicielami sektora kongresów, konferencji, szkoleń i branżą eventową, a w czwartek – z branżą targową.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także