20.11.2018/10:24

Grupa Żywiec kupi Browary Namysłów na kredyt

Wartą 500 mln złotych transakcję Grupa Żywiec chce sfinansować w sporej części na pieniądzach z pożyczki bankowej. Firma podkreśla, że nie zachwieje to płynnością całej grupy.

– Finansowanie transakcji będzie opierało się w głównej mierze na kredycie bankowym, wpływając na zwiększenie poziomu zadłużenia Grupy Żywiec pozostając jednak bez wpływu na jego płynność finansową. W wyniku transakcji, w kolejnych latach spodziewany jest wzrost przychodów całej grupy kapitałowej, wzrost innowacyjności oraz efektywności operacyjnej, co w konsekwencji przełoży się pozytywnie na jego zyskowność – informuje spółka w komunikacie.

Podkreśla jednocześnie, że spodziewa się osiągnąć korzyści skali oraz zwiększyć efektywności procesów biznesowych. Transakcja wzmacnia także dotychczasową strategię Grupy Żywiec w zakresie rozwoju piw regionalnych oraz piwnych specjalności. Segment w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, co zdaniem kupującego powinno przyczynić się również do zwiększenia konkurencyjności Grupy Żywiec. – Dzięki zakładanej transakcji Browar Namysłów będzie mógł czerpać z doświadczenia i tradycji Grupy Żywiec, w tym know-how stosowanego w procesach produkcyjnych oraz innowacyjnych rozwiązań sprzedażowych pozostając jednak wiernym swojej unikatowej lokalnej tradycji. Objęcie marek Browaru Namysłów rozbudowaną działalnością marketingowo-promocyjną zwiększy ich rozpoznawalność i umożliwi dotarcie do większej liczby konsumentów wpływając pozytywnie na dalszy rozwój tego segmentu rynku – podkreśla firma.

Dodaje jednocześnie, że na koniec zeszłego roku suma aktywów Browarów Namysłów wyniosła 207 mln 174 tys. złotych, z czego 139 mln 160 tys. złotych stanowiły aktywa trwałe, aktywa obrotowe wyniosły 68 mln 014 tys. złotych. Wynik netto roku 2017 wyniósł 19 mln 317 tys. złotych.

W pierwszej połowie listopada Grupa Żywiec poinformowała o zawarciu umowy z Chicago Poland Investment Group dotyczącej nabycia 100 proc. udziałów w Browarze Namysłów. Cena podstawowa transakcji została ustalona na kwotę 500 mln zł. Finalizacja transakcji i nabycie udziałów wymaga jeszcze uzyskania zgody prezesa UOKiK.

Browar Namysłów to regionalna firma piwowarska. Produkuje rocznie około 1,7 mln hl piwa. W browarach w Namysłowie i Braniewie. Browar Namysłów jest zlokalizowany w zabytkowym zamku z tradycjami piwowarskimi sięgającymi 1321 roku. Do głównych marek Browaru Namysłów należą Namysłów, Braniewo, Zamkowe i Kuflowe.

Grupa Żywiec S.A. to jedna z wiodących firm piwowarskich w Polsce. Warzy rocznie ponad 11 mln hl piwa w pięciu browarach w Żywcu, Warce, Elblągu Leżajsku i Cieszynie. Do najważniejszych marek Grupy Żywiec należą Żywiec, Heineken, Desperados, Warka, Tatra, EB, Królewskie, Specjal, Leżajsk. Firma jest powiązana z Grupą Heineken i notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • arczi 22.11.2018

    Grupa Żywiec zniszczy Namysłów swoją strategią i wizją biznesową. GŻ uważa, że ich produkty sprzedają się same a wsparcie dla dystrybutorów i sklepów jest zerowe. Marża sklepu na produktach GŻ to ok 16%, gdzie konkurencja spokojnie oferuje 20%. Mało tego, w firmie GŻ słychać głosy by detaliści tak niską marżę na GŻ rekompensowali sobie konkurencją. Żenujące podejście do biznesu i kompletne nieszanowanie partnerów. Warto podkreślić, że dystrybutorzy niechętnie handlują z GŻ, gdyż firma nic im nie oferuje poza nazwą marki, niestety mamy takie czasy, że sama marka się nie sprzeda. Ostatnie decyzje biznesowe GŻ pokazały jak zabili sprzedaż tatry w rynku, która wyhamowała i odbiła się dużą czkawką. Polityka budowania marki w piwach typowo koncernowych nie sprawdzi się, to nie kraft szanowni specjaliści z GŻ.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.