13.11.2018/11:27

Grupa Żywiec kupuje Browar Namysłów za 0,5 mld zł! To efekt rewolucji na rynku piwa

Grupa Żywiec poinformowała o zawarciu umowy z Chicago Poland Investment Group dotyczącej nabycia przez 100 proc. udziałów w Browarze Namysłów. Cena podstawowa transakcji została ustalona na kwotę 500 mln zł. Finalizacja transakcji i nabycie udziałów wymaga uzyskania zgody prezesa UOKiK.

Doradcami Grupy Żywiec w procesie byli: VCP Polska (wyłączny doradca transakcyjny), PwC (doradca finansowy i podatkowy), kancelaria Allen&Overy (główny doradca prawny) oraz kancelaria Markiewicz & Sroczyński (doradca prawny w postępowaniu przed prezesem UOKiK). Doradcami Browaru Namysłów byli Fluxion, Advisors, Katten Muchin Rosenman LLP and Magnusson.

- Na rynku piwa w Polsce trwa rewolucja, a konsumenci poszukują coraz większej różnorodności. Piwne specjalności i piwa regionalne to niezmiennie najszybciej rosnący segment rynku. Grupa Żywiec i Browar Namysłów wzajemnie się uzupełniają. W wyniku dynamicznego rozwoju w ostatnich latach Browar Namysłów osiągnął pozycję najszybciej rosnącego browaru regionalnego w Polsce. Grupa Żywiec, dzięki długim tradycjom piwowarskim, przywiązaniu do jakości oraz doświadczeniu w budowaniu silnych marek, udowodniła że posiada unikalne kompetencje w odczytywaniu trendów konsumenckich i rozwoju nowych segmentów rynku - czytamy w komunikacie Grupy Żywiec.

Połączenie sił stworzy szansę rozwoju Browaru Namysłów i jego marek na większą skalę a Grupa Żywiec zyska nowe możliwości rozwoju swojego portfolio aby jeszcze lepiej wykorzystywać rosnące zainteresowanie konsumentów piwnymi specjalnościami.

- Jesteśmy przekonani, że dogłębna znajomość rynku piwnych specjalności oraz elastyczność działania Browaru Namysłów i nasza ekspertyza oraz doświadczenie w budowaniu silnych marek na większą skalę to doskonałe połączenie, które tworzy przepis na sukces na zmieniającym się rynku - powiedział cytowany w komunikacie Guillaume Duverdier, prezes Grupy Żywiec.

Michael Gostomski, przewodniczący rady nadzorczej oraz większościowy udziałowiec Browaru Namysłów powiedział: "Browar Namysłów należy do Rodziny Gostomski od ponad 20 lat.  W tym czasie z małego, lokalnego browaru rozwinęliśmy tę firmę w liczącego się na rynku regionalnego gracza. Ta transformacja była możliwa dzięki współpracy mieszkańców Namysłowa, oddaniu i ciężkiej pracy naszych pracowników i utalentowanemu Zespołowi Zarządzającemu pod kierunkiem Wojciecha Szczepaniaka. Cieszymy się, że połączymy siły z Grupą Żywiec i wierzymy, że to partnerstwo pozwoli firmie i pracownikom w pełni rozwinąć potencjał.”

Browar Namysłów  to regionalna firma piwowarska. Produkuje rocznie około 1,7 mln hl piwa. W browarach w Namysłowie i Braniewie. Browar Namysłów jest zlokalizowany w zabytkowym zamku z tradycjami piwowarskimi sięgającymi 1321 roku. Do głównych marek Browaru Namysłów należą Namysłów, Braniewo, Zamkowe and Kuflowe.

Grupa Żywiec S.A. to jedna z wiodących firm piwowarskich w Polsce. Warzy rocznie ponad 11 mln hl piwa w pięciu browarach w Żywcu, Warce, Elblągu Leżajsku i Cieszynie. Do najważniejszych marek Grupy Żywiec należą Żywiec, Heineken, Desperados, Warka, Tatra, EB, Królewskie, Specjal, Leżajsk. Firma jest powiązana z Grupą Heineken i notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

 • smakosz 19.03.2021

  Niestety dziś Namysłów Pils to żenada.Więcej nie kupię.Kiedyś 10/10 szkoda :-(

 • smakosz 19.03.2021

  Niestety dziś Namysłów Pils to żenada.Więcej nie kupię.Kiedyś 10/10 szkoda :-(

 • Achim 19.03.2021

  Od tego czasu jak Żywiec przejodł ten browar smak jest do dupy tyle w temacie

 • ux2 14.12.2018

  Juz raz Gostomski przemianowal 15 lat temu na Ryan i odszedl od tradycyjnej technologii przechodzac na "sypane" zamiast "warzone". Jak klienci wyczuli roznice smakow, to przeszli na inne i w szybkim tempie Gostomski wrocil do dawnej produkcji. Dlaczego w Polsce od 1990r sprzedajemy to, co dobre i wypracowane? Tak jak setki zakladow po 1990r. Ten tez podzieli ich los, nie wierze w cuda. Po 1990r Polacy patrzyli z nadzieja na przychodzacy obcy kapital zachodni, ze zmodernizuja nasze zaklady, ze zaczna inwestowac. A tu jak na zlosc jeszcze pozamykali i podobijali. Nie wierze w ten kraj, nie wierze sprzedawczykom i ich slodkim obietnicom.

 • Kristio 27.11.2018

  Szkoda bo znając życie Żywiec zepsuje to dobre piwo i zwolni handlowców którzy tam pracują O tym już nikt nie pisze a Ci ludzie zbudowali pozycje Namysłowa budując jego udziały i dystrybucje

 • MIŁOŚNIK i SMAKOSZ DOBREGO piwa 18.11.2018

  No to koniec w Polsce z dobrym piwem!!!!!A szkoda jedyne jeszcze piwo które przypominało mi smak dobrego piwa z mojej młodości NIE ISTNIEJE CZYLI TYM SAMYM W POLSCE NIE MA JUŻ DOBREGO PIWA SZKODA KOMU NA TYM ZALEŻAŁO???? ABY TAK SIĘ STAŁO??

 • Bakbar 13.11.2018

  Pasują do siebie obaj rozlewaja blisko wody tzn metoda ważenia HGB tzn niskie koszty produkcji i akceptowalny smak bez zbędnych fajerwerkow. Jest to przyzwoity i ekonomiczny pils a w portfolio kilka innych w tym "specjalności" do dystrybucji. Grupie Żywiec nie wyszedł Leżajsk to teraz prawie mają Namysłów (jeszcze UOKiK). Tak, czy inaczej kilka punktów rynku i silna marka w portfolio, a patrząc na demografie (kilka mln piwoszy mniej x spożycie) wzrost sprzedaży trzeba niekiedy kupić niż budować.

 • Kozik 13.11.2018

  No to koleje browary do zamkniecia. Braniewa raz juz zostalo pozbawione zycia przez GZ.. Moze do 3 razy sztuka.

 • Kozik 13.11.2018

  No to koleje browary do zamkniecia. Braniewa raz juz zostalo pozbawione zycia przez GZ.. Moze do 3 razy sztuka.

 • Zombi 13.11.2018

  No to jeszcze jeszcze chwila i przestanę kupować piwo z Namysłowa, choć na tą chwilę stawiam ten smak i jakość na 1 miejscu! Żywiec zepsuł się już dawno, z reszą tak samo jak wszystie inne piwa należące do kampanii piwowarskiej, teraz przyszli psuć smak piwa z Namysłowa :( Wielu Tym klientom, którym zależy na jakości smaku przestanie kupować to piwo po przejęciu Namysłowa przez Żywca!
  Żal bo za chwilę na rynku nie będzie już piwa które będzie mialo smak, jak każdy browar wykupią piwne rekiny - bo liczy się tylko kasa i ilość!

 • klm 13.11.2018

  Mamy hurtownię piwa i współpracujemy z Namysłowem od 1991 roku. Po Kompanii Piwowarskiej to nasz największy kontrahent, a jego marki sa silnie ugruntowane na lokalnym rynku Opolszczyzny i nie tylko. Nie wiem, czy to dobrze, że się sprzedali Żywcowi, czas pokaże. Żywiec już raz zamknął Braniewo, kiedy nabył udziały w EB. Namysłów zrobił potężne inwestycje w Braniewie, nowe unitanki, linie do rozlewu piwa. Grupa Namysłów może warzyć rocznie około 3 mln hektolitrów, więc doskonale rozumiem intencje Żywca. Myślę jednak, że nam, hurtownikom będzie się gorzej pracowało z Heinekenem niż z Namysłowem.

 • handlowiec 13.11.2018

  Biorąc pod uwagę politykę handlową Grupy Żywiec, polegającą na ZEROWYM wsparciu sprzedaży, to koniec NAMYSŁOWA!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.