08.06.2017/08:33

Grzegorz Łaptaś, PwC Polska: Niektóre ustawy mogłyby wywrócić polski handel do góry nogami

- Trudno podejmować decyzje biznesowe już na etapie śledzenia procesu legislacyjnego. Na bazie zgadywania nie da się stworzyć wieloletniej strategii rozwoju dla swojego przedsiębiorstwa. Niektóre projekty, jak np. zakaz handlu w niedzielę, w swojej pierwotnej formie mogłyby wywrócić polski handel do góry nogami – mówił Grzegorz Łaptaś, dyrektor w Dziale Usług Doradczych, PwC Polska podczas 10 Kongresu Rynku FMCG 2017, komentując wpływ zmian legislacyjnych na sektor dystrybucyjny w Polsce.

- 70-80 proc. zakupów w sklepach convenience, proximity, we wszystkich małych formatach, to wizyty nieplanowane. Konsumenci wybierają się do tych placówek po drodze, pod wypłem impulsu lub z chęci uzupełnienia składnich na niedzielny obiad. I teraz wszystkie te sklepy miałyby być zamknięte w niedzielę? Ciężko mi sobie wyobrazić remedium na taką sytuację – wyjaśniał Grzegorz Łaptaś.

 Zdaniem eksperta PwC Polska jedynymi wygranymi mogły by okazać się hipermakety, których misja zakupowa jest dokładnie odwrotna – ok. 80 proc. zakupów tamże, to zaplanowane eskapady w sobotnie lub niedzielne popołudnie. - Jednak zakaz handlu w niedzielę przesunąłby ewentualne zakupy wyłącznie na sobotę. Spowodowałoby to ogromny tłok w galeriach handlowych, które już teraz cierpią na weekendowy brak miejsc parkingowych. Infrastruktura hipermarketów również nie jest gotowa na przyjęcie podwójnej liczby konsumentów w sobotę – podsumował Grzegorz Łaptaś.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.