27.10.2018/09:52

Handel 12 listopada jednak nie będzie możliwy! Senat przyjął poprawki

W piątek wieczorem Senat nieoczekiwanie wprowadził trzy poprawki do ustawy ustanawiającej poniedziałek 12 listopada br. świętem państwowym. Jedna z nich de facto zakłada, że handel w ten dzień ten nie będzie możliwy. Teraz ustawa wraca do Sejmu. Ten może przyjąć poprawki Senatu dopiero na posiedzeniu 7 listopada, ewentualnie wcześniej, gdyby doszło do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Senatu, przyjęta przez izbę wyższą poprawka dotycząca handlu "zmierza do tego, aby w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały ogólne przepisy dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do tych, które obowiązują w niedzielę i inne dni świąteczne". - Senat podzielił opinię partnerów społecznych, reprezentujących pracowników handlu (m. in. NSZZ „Solidarność”), że pracownicy handlu nie mogą być traktowani gorzej niż pracownicy innych działów gospodarki - czytamy w druku.

- Zdaniem wysokiej izby, parlament powinien być konsekwentny w swoich ocenach i preferencjach dotyczących ochrony pracownika i działania w interesie rodziny. Nie znaleziono merytorycznego uzasadnienia, aby w przypadku nowo stanowionego święta odstąpić od poglądów i idei przyświecających parlamentowi w momencie uchwalania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni - dodano.

Formalnie senacka poprawka polegała na skreśleniu art. 3 ustawy o 12 listopada, uchwalonej w tym tygodniu przez Sejm. Artykuł ten pierwotnie stanowił, że "w dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Wydaje się jednak, że zarówno przed poprawką, jak i po poprawce, kwestia otwierania sklepów 12 listopada była dyskusyjna. Wszystko wskazuje na to, że pierwotną intencją obozu Prawa i Sprawiedliwości było, aby handel w poniedziałek 12 listopada mógł się odbywać, jednak w Senacie zdecydowano się, że jednak nie. Brakuje jednak precyzyjnego odzwierciedlenia takiej woli w przepisach. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta tak czy siak nie miałaby zastosowanie do poniedziałku 12 listopada 2018 r., gdyż zakazuje ona handlu jedynie w święta wymienione w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Ta z kolei ustawa zawiera zamknięty katalog "dni wolnych od pracy" i wśród tych dni nie ma 12 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Banan 27.10.2018

    Niewyobrażalne dyletanctwo i partactwo. Brak słów.

  • zirytowany klient 27.10.2018

    No to w sklepach w piątek i sobotę będzie armagedon. Pójdę do dyskontu albo do marketu, bo nie zamierzam latać z setką siatek pod ręką po małych sklepach.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.