15.03.2017/10:56

Handel będzie zatrudniał

Z barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia wynika, że pracodawcy w Polsce podchodzą z optymizmem do perspektywy poszukiwania pracowników w okresie kwiecień-czerwiec – zwłaszcza w produkcji przemysłowej, handlu detalicznym i hurtowym oraz budownictwie.

W nadchodzącym kwartale prognozowany jest wzrost wskaźnika zatrudnienia w ośmiu z dziesięciu badanych sektorach. Najwyższy wynik odnotowano w produkcji przemysłowej, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +20 proc. Optymizm jest również zauważalny w branżach handel detaliczny i hurtowy oraz budownictwo, gdzie wyniki wynoszą odpowiednio +17 proc. i +15 proc., podczas gdy prognoza dla sektorów finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi oraz transport/logistyka/komunikacja wynosi +14 proc. Umiarkowany optymizm cechuje pracodawców z sektorów restauracje/hotele i rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo, gdzie uzyskano wyniki na poziomie odpowiednio +10 proc. i +9 proc. Niemniejszy jest w przypadku branż energetyka/gazownictwo/wodociągi, gdzie odnotowano wynik na poziomie -4 proc.

Biorąc pod uwagę sam handel detaliczny i hurtowy, prognoza dla II kwartału 2017 r. wskazuje na najkorzystniejszą sytuację na rynku pracy od ośmiu lat. Wspomniane +17 proc. oznacza poprawę o 7 punktów procentowych w ujęciu kwartalnym i o 5 punktów procentowych w porównaniu rok do roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.