03.08.2014/11:15

Handel przygraniczny wzrósł o jedną czwartą

Z danych GUS wynika, że z kwartału na kwartał rośnie znaczenie handlu przygranicznego. Goście zza wschodniej granicy wydali u nas w ubiegłym roku 8,2 mld zł, głównie na żywność, elektronikę i materiały budowlane.

To o 23,4 proc. więcej niż w 2012 roku – pisze „Gazeta Wyborcza”. Chętnych na zakupy w Polsce przybywa, bo większość towarów można kupić u nas taniej (albo w większym wyborze), a każdemu wyjeżdżającemu przysługuje zwrot VAT. Poza tym mieszkańcy przygranicznych gmin na Ukrainie i w Rosji nie muszą starać się o wizy. Polacy też jeżdżą na zakupy, ale dużo skromniejsze – nasze przygraniczne wydatki w całym 2013 roku wyniosły jedynie 698 mln zł. Rozwój handlu przygranicznego oznacza m.in. wzrost lokalnej przedsiębiorczości oraz większą liczbę punktów handlowych, generujących nowe miejsca pracy. Z punktu widzenia całej gospodarki to dodatkowy eksport.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.