12.12.2018/10:05

Handel w Polsce planuje 12-proc. wzrost zatrudnienia w pierwszym kwartale 2019 r.

Pracodawcy przewidują wzrost zatrudnienia we wszystkich dziesięciu sektorach rynku w nadchodzących trzech miesiącach. W sektorze Handel detaliczny i hurtowy prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc.

Największy wzrost deklarują firmy z sektora Produkcja przemysłowa, z prognozą netto zatrudnienia na poziomie +21 proc. Optymizm jest również zauważalny w sektorze Transport/Logistyka/Komunikacja, gdzie prognoza utrzymuje się na poziomie +20 proc. Osoby poszukujące pracy mogą spodziewać się zwiększonej liczby ofert zatrudnienia w branży Budownictwo oraz Kopalnie i Przemysł wydobywczy, gdzie prognozy utrzymują się na poziomie odpowiednio +15 proc. i +14 proc.

Pozytywne plany zatrudnienia odnotowały firmy w sektorze Handel detaliczny i hurtowy, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc., podczas gdy prognozy dla Instytucji sektora publicznego oraz Finansów/Ubezpieczeń/Nieruchomości/Usług szacowane są na +10 proc. Najsłabsze plany zatrudnienia, na poziomie +2 proc., wskazali pracodawcy w sektorze Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi.

W porównaniu z czwartym kwartałem 2018 r. pogorszenie prognoz zatrudnienia miało miejsce w siedmiu z dziesięciu badanych sektorów. Najbardziej znaczący spadek, o 5 punktów procentowych, został odnotowany w branży Budownictwo oraz w sektorze Energetyka/ Gazownictwo/Wodociągi. Natomiast w sektorach Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi, Produkcja przemysłowa oraz Handel detaliczny i hurtowy prognoza zatrudnienia uległa pogorszeniu o 4 punkty procentowe.

Prognozy zatrudnienia uległy poprawie w trzech sektorach, w szczególności w sektorze Transport/Logistyka/Komunikacja, o 8 punktów procentowych oraz w obszarze Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, gdzie wzrost osiągnął 4 punkty procentowe.

W stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, pracodawcy odnotowali wzrost planów zatrudnienia w sześciu z dziesięciu badanych sektorów. Największy wzrost, aż o 13 punktów procentowych, odnotowuje sektor Transport/Logistyka/Komunikacja. Dla branż Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi i Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo wskaźniki wzrosły o odpowiednio 10 i 6 punktów procentowych. Perspektywy zatrudnienia ulegają pogorszeniu w sektorze Handel detaliczny i hurtowy oraz Restauracje/Hotele o 10 i 9 punktów procentowych.

Handel detaliczny i hurtowy

Na pierwszy kwartał 2019 r. firmy wskazały prognozę zatrudnienia na poziomie +12 proc. Deklarowany przez pracodawców wskaźnik obniżył się w ujęciu kwartalnym o 4 punkty procentowe oraz o 10 punktów procentowych w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +10 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.