24.02.2017/12:26

Henryka Bochniarz o zakazie handlu w niedziele: pracę może stracić 40 tys. osób

Henryka Bochniarz z Rady Dialogu Społecznego, założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan, rozmawiała z "Głosem Szczecińskim" o zakazie handlu w niedziele. Zdaniem ekspertki, to zły pomysł. Z badań na które powołuje się Bochniarz wynika, że pracę może stracić nawet 40 tys. osób.

Szefowa najbardziej wpływowej polskiej organizacji biznesowej, reprezentującej interesy krajowych pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej, jest przekonana, że ustawowy zakaz handlu w niedziele jest złym pomysłem. Z badań Konfederacji Lewiatan wynika, że 46 procent dorosłych Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu. W dużych miastach takie zdanie podziela nawet połowa Polaków.

Zdaniem Bochniarz, ten pomysł jest także zły dla całej gospodarki: dla pracowników, bo wielu straci pracę; dla inwestorów, ponieważ narazi ich na duże straty; oraz dla przedsiębiorstw, bo zdezorganizuje im pracę i zmniejszy przychody. Ekspertka zwraca uwagę, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele w proponowanej formie oznacza przerwanie złożonych łańcuchów dostaw, zakłócenie funkcjonowania centrów dystrybucyjnych i całej logistyki. Bochniarz tłumaczy, że Polska jest obecnie adresatem wielu inwestycji w obszarze usług logistycznych i że ogromna część nowych miejsc pracy powstaje w tego rodzaju usługach. Podkreśla, że o tych inwestorów trzeba dbać.

– Trzeba raczej szukać rozwiązań, które wynagrodzą osobom pracującym w niedziele ten dodatkowy wysiłek. Takim pomysłem może być dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedziele, albo możliwość pracy w niedziele tylko na jedną zmianę. Ważne jest także, aby umożliwić pracę centrów logistycznych. Z tych samych badań, o których wspominałam wcześniej wynika, że zdecydowana większość popiera takie rozwiązanie przekonuje Henryka Bochniarz w rozmowie z "Głosem Szczecińskim".

Praktyczne i racjonalne rozwiązanie problemu - jak proponuje Bochniarz - powinno zostać wypracowane w ramach dialogu z partnerami społecznymi – Radą Dialogu Społecznego, reprezentacją biznesu, związkami zawodowymi, które także dostrzegają potrzebę racjonalizacji pierwotnych rozwiązań. Należy przy tym uwzględnić doświadczenia innych krajów, takich jak Francja, Węgry czy Hiszpania, które zakaz handlu w niedziele wprowadziły, a teraz wycofują się z niego – całkowicie lub częściowo.

Badania przeprowadzone na zlecenie Konfederacji Lewiatan pokazują, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele spowoduje utratę ok. 40 tys. miejsc pracy. Badanie przeprowadzono na próbie 3 tys. osób, nie tylko przedsiębiorców, ale też konsumentów. Zakazowi są przeciwni nie tylko przedsiębiorcy czy konsumenci, ale nawet sami pracownicy handlu.

– Warto wziąć pod uwagę także komfort życia Polaków. Istnieją takie gałęzie przemysłu, które są bardzo ważne właśnie dla życia rodzinnego. Choćby sklepy meblowe. Właśnie w niedzielę spotykamy w nich całe rodziny, które tylko tego dnia mogą pójść razem i wspólnie zdecydować o zakupie. Na pomysł zakazu narzekają także studenci, a nawet, co powinno dawać do myślenia, ponad 40 procent samych pracowników handlu. Pracodawcy wskazują na ten pomysł, jak na kolejną niepotrzebną barierę administracyjną, która ograniczy rozwój działalności gospodarczej w Polsce – mówi Henryka Bochniarz "GS".

Czytaj więcej w "Głosie Szczecińskim".

Przeczytaj także: projekt oficjalnego stanowiska rządu

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Igor 09.03.2017

    Tak naprawde to te wielkie sieci hipermarketów na tym skorzystaja, bo na logike - ludzie się przyzwyczają, że u nich trzeba kupować na zapas, bo już nie ma groszka czy abc pod domem, jak w niedzielę im się cukier do kawy skończy.

  • Patrycja. 24.02.2017

    Tak, faktycznie należy wprowadzić ustawę o godziwym wynagrodzeniu pracownika, szczególnie za pracę w niedzielę. Niejednokrotnie firmy właśnie w tym dniu wykonują obrót z całego tygodnia, to muszą odpowiednio płacić pracownikom. Myślę że dobrym rozwiązaniem, będzie modyfikacja Kodeksu Pracy, ze zmianą: co druga niedziela musi być wolna, obecnie jest co czwarta. Oczywiście firmy pracujące w niedzielę, czy handlowe, logistyczne ect. muszę prowadzićwiczenia dokładną ewidencję godzin pracy pracowników, bez względu na rodzaj umowy jaki zaproponowali pracownikom. Pracuję w niedziele od 16 lat i widzę problem z różnych perspektyw. Zamknięcie handlu w niedzielę nie rozwiąże problemu, pogłębi inne dotąd nie znane. Należy uregulować pracę w niedziele, przede wszystkim w kodeksie pracy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.