05.02.2020/09:27

Ikea i Wola Park popularyzują styl less waste

Naczynia należy myć po ich ostygnięciu, sól do gotowanej żywności powinno się wsypać dopiero, gdy zawartość naczynia będzie gorąca, a noże trzeba regularnie ostrzyć – to tylko kilka rad jak dbać o domowe przedmioty, by służyły jak najdłużej. Ikea i Wola Park łączą siły, aby wspólnie popularyzować życie w stylu less waste. W ramach współpracy Ikea i Wola Park zapraszają na wystawę „Na dłużej” oraz cykl warsztatów „MaMY zielone pojęcie”.

Zasoby Ziemi kurczą się, a wysypiska śmieci zapełniają się w zastraszającym tempie. Zużywamy i wyrzucamy coraz więcej. Powodów, dla których pozbywamy się przedmiotów codziennego użytku, jest wiele. Jednym z nich jest nieprawidłowe użytkowanie i niewłaściwe dbanie o posiadane rzeczy. W badaniu Ikea „Climate Action Research 2019” 21 proc. badanych zadeklarowało, że zawsze, zanim kupią nowy produkt, starają się naprawić ten dotychczasowy. Dlatego tak istotne jest dzielenie się dobrymi praktykami, które mogą realnie ograniczyć wyrzucanie kolejnych produktów, a tym samym wpłynąć na popularyzację przyjaznego planecie stylu życia. Ikea podkreśla, że małe zmiany mają ogromne znaczenie i zaprasza do dbania o meble oraz akcesoria, które mamy w swoich domach.

– Z jednej strony z badań, które prowadzi Ikea wynika, że ludzie na całym świecie coraz gorzej czują się, kiedy marnotrawią czy wyrzucają przedmioty. Z drugiej, wnioski z serii wywiadów przeprowadzonych w Warszawie są jednoznaczne – przechowujemy w swoich domach mnóstwo rzeczy, których już nie używamy. Często nie korzystamy z nich, ponieważ nie wyglądają już tak atrakcyjne lub nie funkcjonują, jak na początku. Jest na to kilka recept. Podstawowa to zapobieganie, czyli użytkowanie z odpowiednią dbałością, dzięki czemu rzeczy posłużą nam dłużej. W Ikea zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo zadbać o różne przedmioty i potrzebują jasnych wskazówek. Wspólnie z Wola Parkiem postanowiliśmy pomóc klientom i podzielić się z nimi naszymi sprawdzonymi sposobami – mówi Agata Czachórska, kierowniczka projektu Circular Ikea, Ikea Retail w Polsce.

W odpowiedzi na te badania, specjaliści Ikea proponują szereg praktycznych i nieskomplikowanych rozwiązań, dzięki którym produkty dłużej pozostaną w dobrej kondycji. Jedną ze wskazówek jest obracanie materaca co sześć miesięcy w poziomie o 180° (głowa-stopy). Zapewnia to bardziej równomierne zużycie oraz pomaga przedłużyć jego żywotność. Warto również stosować ochraniacz, który zabezpieczy materac przed brudem, kurzem i rozlanymi płynami. Istotne jest także regularne wietrzenie poduszek i kołder, aby uniknąć wilgoci i zachować świeżość na dłużej, bez konieczności prania.

Z pozoru drobne czynności mają największe znaczenie. Dobrym zwyczajem jest regularne dokręcanie zawiasów w szafach i szafkach, a także połączeń montażowych w meblach. Dzięki temu będą służyły dłużej. Pozwoli to także uniknąć niedomykania się lub odstawania drzwiczek. Ponadto dzięki przymocowaniu szafy czy regału do ściany zabezpiecza się ich obudowy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.