06.09.2016/13:06

Indykpol kontynuuje inwestycje

W I półroczu bieżącego roku produkcja drobiu w Polsce była w trendzie rosnącym. Rósł również eksport naszego drobiu zarówno na rynek unijny, jak na rynki poza unijne – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Krystyna Szczepkowska, rzecznik firmy Indykpol.

Zgodnie z szacunkami ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) spożycie drobiu w Polsce  w 2016 r. może wzrosnąć o 1,8 proc. do 28,8 kg na mieszkańca. - Ceny tuszek i mięs drobiowych w minionym półroczu były niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Niższa z tego względu była rentowność sprzedaży mięs – zauważa Krystyna Szczepkowska. Zapytana o to, czy program Rodzina 500+ przełożył się w jakimś stopniu na sprzedaż drobiu i wędlin drobiowych, odpowiada: - Program trwa zbyt krótko, aby można było ocenić jego wpływ na konsumpcję mięsa i przetworów mięsnych.

Rzecznik Indykpolu podkreśla, że na obecnym etapie rynek drobiu w Polsce jest bardzo konkurencyjny, co zmusza do stałego poszukiwania nowych rozwiązań poprawiających rentowność. - Inwestycje w nowe technologie i automatyzacja produkcji są najlepszym sposobem optymalizacji kosztów – zaznacza Szczepkowska. - Indykpol w ubiegłym roku rozpoczął realizację strategicznego programu inwestycyjnego przewidującego nakłady w kwocie 200 mln zł.  W I połowie bieżącego roku kontynuował inwestycje rozpoczęte w roku ubiegłym, np. w wytwórni pasz Nutripol i w Zakładzie Wylęgu Drobiu w Turce. Rozpoczął również znaczącą rozbudowę i modernizację zakładu ubojowego w Lublinie – dodaje.

Co można prognozować odnośnie drugiej połowy tego roku w branży drobiarskiej? - Zdaniem IERiGŻ w bieżącym roku produkcja drobiu w Polsce wzrośnie o kolejne 10 proc., do poziomu ponad 2,6 mln ton, a eksport – o 18 proc. Polska jest w gronie trzech największych eksporterów drobiu z rynku unijnego – wskazuje rzecznik Indykpolu. - Udział Polski w unijnym wywozie wynosi 15 proc. Nasz drób uzyskał w czerwcu tego roku dostęp do dwóch ważnych rynków zagranicznych: chińskiego i południowoafrykańskiego. Przewiduje się więc zwiększenie eksportu polskiego drobiu w tych kierunkach – akcentuje. Uprawnienia do eksportu drobiu na chiński rynek ma 6 polskich zakładów drobiarskich, w tym Indykpol.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.