30.06.2020/10:29

Inflacja rośnie zamiast spadać! W czerwcu ceny wyższe o 3,3 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku (tzw. flash) w czerwcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,3 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. - podał we wtorek GUS.

- Choć to tylko flash, inflacja w czerwcu solidnie rośnie do 3,3%. Inflacja bazowa > 4,0% (nowy rekord za czasów BCI). Festiwal przerzucania „covidowych” kosztów bezpieczeństwa na konsumenta. A ten chętnie płaci - komentują na gorąco analitycy mBanku.

Żywność i napoje bezalkoholowe były w czerwcu droższe o 5,8 proc. niż przed rokiem. Względem maja potaniały natomiast o 0,1 proc.

Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 3,4 proc. wyższe niż przed rokiem, jednak w maju wskaźnik ten zmalał do 2,9. W czerwcu nastąpiło kolejne odbicie.

Czerwcowa inflacja na poziomie 3,3 proc. (w ujęciu rdr) jest jednak istotnie niższa niż w pierwszych miesiącach roku. W okresie od stycznia do marca wahała się między 4,3 proc. a 4,7 proc., podczas gdy cel inflacyjny wynosi 2,5 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.