17.02.2017/11:50

Inflacja rośnie znacznie szybciej niż przewidywał rząd

Andrzej S. Bratkowski b. wiceprezes NBP i b. członek RPP w rozmowie z MarketNews24 poinformował, że inflacja rośnie znacznie szybciej, niż przewidywał rząd. Cel inflacyjny może zostać osiągnięty już w połowie roku, m.in. za sprawą wzrostu cen paliw.

Około połowy roku może zostać osiągnięty cel inflacyjny. Obecnie wzrost cen jest nieco wolniejszy, jednak należy się spodziewać dalszego wzrostu cen paliw, a efekt opóźniony tego wzrostu przeniesie się na inne towary, tak że inflacja bazowa także zacznie trochę szybciej rosnąć.

- Jeżeli NBP nie rozpocznie podnoszenia stóp procentowych stosunkowo szybko, istnieje ryzyko, że do końca roku, albo na początku roku 2018 roku inflacja może przekroczyć górny poziom celu inflacyjnego. Jeżeli Narodowy Bank Polski nie zacznie zacieśniać polityki pieniężnej, oczekuję, że inflacja pod koniec tego roku albo na początku przyszłego może przekroczyć 3,5% – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Andrzej S. Bratkowski b. wiceprezes NBP i b. członek RPP.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.