19.12.2018/13:26

Inflacja w listopadzie poniżej dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego RPP

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się w listopadzie do 1,3 proc. r/r wobec 1,8 proc. w październiku, co było powyżej wstępnego szacunku GUS (1,2 proc., por. MAKROpuls z 14.12.2018). Tym samym inflacja spadła poniżej dolnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), kształtując się na poziomie najniższym od grudnia 2016 r. – Analiza Credit Agricole Bank Polska.

W listopadzie odnotowano dezinflację (zmniejszenie rocznej dynamiki cen) we wszystkich czterech kategoriach o istotnym znaczeniu dla oceny presji inflacyjnej: żywność i napoje bezalkoholowe, nośniki energii, ceny paliw i inflacja bazowa. Zdaniem analityków Credit Agricole Bank Polska oznacza to, że odnotowana w Polsce w listopadzie dezinflacja miała szeroki zakres, a spadek dynamiki cen jednocześnie we wszystkich wymienionych kategoriach nastąpił po raz pierwszy od stycznia 2013 r.

Na szczególną uwagę zasługuje wyraźny spadek inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności, paliw i pozostałych nośników energii) z 0,9 proc. r/r w październiku do 0,7 proc. Dane o inflacji bazowej wskazują na brak nadmiernej presji inflacyjnej w gospodarce mimo szybkiego wzrostu popytu konsumpcyjnego, co w znacznym stopniu wynika z utrzymującej się silnej presji konkurencyjnej w sektorze usług i malejącej presji płacowej w sektorze przedsiębiorstw.

Dane o listopadowej inflacji są zgodne z opracowaną przez Credit Agricole prognozą inflacji w IV kw. br. (1,4 proc. r/r wobec 2,0 proc. w III kw.). W najbliższych miesiącach analitycy oczekują łagodnego zwiększenia rocznej dynamiki cen do 1,6 proc. r/r w II kw. (lokalne maksimum), wspieranej przez stopniowy wzrost inflacji bazowej i przyspieszenie wzrostu cen żywności (por. MAKROmapa z 10.12.2018). Prognozują też, że średniorocznie inflacja wyniesie 1,5 proc. w 2019 r. wobec 1,6 proc. w 2018 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.