15.07.2020/08:34

Inflacja wyższa niż przewidywano. NBP zebrał dane ekspertów rynku

Analitycy rynkowi zapytani przez Narodowy Bank Polski o prognozy inflacji przewidują, że w tym roku wzrośnie ona o 3,3 proc. Z kolei spadek PKB wyniesie 3,6 proc.

Z najnowszej edycji publikowanego przez NBP raportu kwartalnego wynika, że nastroje analityków są mniej optymistyczne. Poprzednie opracowanie mówiło o inflacji na poziomie 3,2 proc., teraz przewidywania urosły o 0,1 pkt. proc. Warto przypomnieć, że zakładany cel inflacyjny rządu to poziom 2,5 proc. rocznego wzrostu.

Jeszcze gorsze przewidywania pojawiają się w przypadku spadku PKB. W ostatnim raporcie eksperci wskazywali na skurczenie się gospodarki o 2,6 proc. Teraz wskaźnik ten wzrósł do 3,6 proc.

Eksperci wskazują też, że odbicia możemy spodziewać się w 2021 roku. Inflacja będzie rosła na poziomie 2,3 proc. a wzrost PKB szacowany jest na 3,7 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.