13.05.2020/15:56

Jak pandemia COVID-19 zmieniła hadel detaliczny w innych krajach Europy? [RAPORT]

Portugalia

Zgodnie z informacjami Portugalskiej Rady (Portuguese Council of Shopping Centers) władze Portugali od 16 marca 2020 wprowadziły ograniczenia funkcjonowania obiektów handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych, bazarów z produktami spożywczymi, sklepów zoologicznych z karmą dla zwierząt, kwiaciarni, pralni, aptek, drogerii, sklepów typu RTV i AGD, sklepów z artykułami DIY, banków oraz stacji paliw. W przypadku lokali gastronomicznych ich działalność zostaje ograniczona do sprzedaży posiłków „na wynos”.

Wsparcie rządowe dla najemców centrów handlowych nie jest do końca jasne. Na dzień przeprowadzenia badań w dalszym ciągu rozpatrywane było odroczenie czynszów na okres trwania pandemii przedłużone o 1 miesiąc. Spłaty odroczonych czynszów najemcy zobowiązani będą dokonać w przeciągu 12 kolejnych miesięcy po wznowieniu swej działalności. Rząd nie określił jednak zakresu wsparcia zarządcom centrów handlowych.

Branża skupiona wokół Portugalskiej Rady stoi na stanowisku, że tylko indywidualne rozmowy i negocjacje najemców z zarządcami mogą przynieść wymierne skutki dla obu stron.

Włochy

Włoska Rada (Consiglio Nazionale dei Centri Commerciali) przestawia sytuację rynku retail następująco:

Władze Włoch pod koniec stycznia zdecydowały o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na okres 6 miesięcy. Od 26 marca 2020 zgodnie z przyjętym dekretem włoski rynek retail działać ma w ograniczonym zakresie. Jedynie sklepy oferujące najpotrzebniejsze artykuły mogą prowadzić swą działalność z zachowaniem obowiązujących wymogów sanitarnych.

Są to: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy zoologiczne z karmą dla zwierząt, sklepy z wyrobami tytoniowymi, sklepy ze sprzętem RTV/AGD, kioski, stacje benzynowe oraz urzędy pocztowe i banki. W niektórych spośród regionów Włoch obowiązują również dodatkowe restrykcje, w zależności od występującej tam sytuacji pandemii. Wiele spośród obiektów, które mogą prowadzić swą działalność decyduje się jednak na wstrzymanie działalności, bądź jej ograniczenie.

Jako pomoc dla osób prowadzących działalność detaliczną Rząd Włoch rozważa przyznania ulgi podatkowej na rzecz podmiotów gospodarczych w kwocie równej 60% kwoty czynszu za marzec 2020 r. Pomoc ta jednak nie obejmuje swym zasięgiem wszystkich sprzedawców detalicznych i wyklucza większość najemców centrów handlowych. Mogą oni natomiast korzystać ze wsparcia udzielanego wszelkiej działalności gospodarczej tj. odroczenia płatności podatku, wypłaty nadzwyczajnej kwoty wynagrodzenia przez rząd na maksymalnie 9 tygodni, odroczenia spłaty kredytów bankowych, a w przyszłości nadzwyczajnego wsparcia dla nowej bankowości lub finansowania publicznego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Vovo 14.05.2020

    A jak w UA?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.