23.04.2020/08:57

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa: Żywność może być droższa

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z TVP Info powiedział, że w związku z suszą możliwy jest wzrost cen żywności. Ograniczyć może go jednak zahamowanie eksportu i skierowanie większej części produktów na rynek wewnętrzny.

Słowa ministra przywołuje Polska Agencja Prasowa. – Polska produkcja jest zawsze większa niż potrzeby krajowe. My do tej pory musieliśmy eksportować bardzo dużo produktów i dla mnie to w tej chwili jest problem, że pourywały się łańcuchy dostaw, że wiele krajów walczy ze śmiercią, chorobą i wstrzymuje import - tłumaczył minister.

- Chodzi o to, żebyśmy ten eksport mogli odbudować, natomiast jeżeliby sytuacja na rynku wewnętrznym - najważniejszym przecież dla nas - się pogarszała, to po prostu mniej będziemy eksportowali, a więcej (żywności) będzie przeznaczane na rynek wewnętrzny - dodał.

Ardanowski przyznał jednak, że jeżeli żywności będzie mniej, to i jej cena może się podnieść. - Pewne ruchy cenowe mogą być, natomiast chodzi o to, żeby nie przerzucać odpowiedzialności na rolników, bo w tym, co płacą konsumenci, w produkcie finalnym tego dochodu rolniczego, tej części dla rolnika, jest bardzo niewiele. Zarabiają pośrednicy, dlatego zachęcam do bezpośredniego kupowania u rolników, do rolniczego handlu detalicznego, bezpośredniej sprzedaży - mówił Ardanowski, zwracając przy tym uwagę, że ryzyko zakażenia koronawirusem na otwartych targowiskach i bazarach jest mniejsze niż w sklepach.

Zdaniem ministra, gdyby ceny żywności wzrosły drastycznie, może dojść do kształtowania marż pośrednich dla rolników, przetwórców i handlowców. Wszystko po to, żeby utrzymać ceny w ryzach. Mechanizm ten jest nadzorowany przez UOKiK.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.