23.08.2017/12:39

Janusz Idczak, prezes Mondelez: Będziemy rozwijać przemyślane innowacje - wywiad

Teraz jest to jedna z tzw. „destination categories”, czyli klienci idąc do sklepu specjalnie kierują się do alejki z ciastkami, żeby wyszukać w niej coś ciekawego. Nie wszystkie marki potrzebują jednak innowacji. Prince Polo i Delicje są wzorcem, do którego starają się równać producenci innych wyrobów. Prince Polo to autentyk, który definiuje swój segment. Z takimi markami trzeba postępować bardzo ostrożnie. Kiedyś zmniejszyliśmy kształt wafla o kilka milimetrów i konsumenci od razu to zauważyli i zaprotestowali. Musieliśmy wrócić do oryginalnego kształtu.

Na ile istotnym w strategii rozwoju Mondelez jest kanał e-commerce?

Co roku przeglądamy analizy sprzedaży internetowej i wnioski są takie, że w Polsce ten kanał sprawdza się tylko w przypadku niektórych kategorii, np. elektroniki. Jeśli chodzi o słodycze, to na e-commerce przypadają ułamki procent sprzedaży. Nikt nie kupuje batonów przez internet. Jeśli Amazon wymyśli coś wyjątkowego, co zmieni podejście konsumentów, to oczywiście będziemy rozważać inwestycje w e-commerce, ale póki co nie widzę takich możliwości.

Jakie są plany inwestycyjne dla firmy na rok 2018?

Od 2010 roku zainwestowaliśmy w Polsce 808 mln zł. W Skarbimierzu uruchomiliśmy Linię Przyszłości, w tym roku ruszyło Centrum Badań i Rozwoju, mamy siedem zakładów produkcyjnych, zwiększyliśmy  zatrudnienie z 3200 do 4600 pracowników.

Polska jest traktowana bardzo poważnie przez Mondelez International, co po części wynika z położenia geograficznego kraju, po części z dobrych kadr kierowniczych i rynku pracy, a także osiągnięć naszego oddziału. Cieszy fakt, że to w Polsce są produkowane wyroby dla zagranicy, a nie odwrotnie. Na dzień dzisiejszy nie planujemy kolejnych inwestycji, co nie oznacza, że powiedzieliśmy ostatnie słowo.

Współautor wywiadu: Paweł Jachowski

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • wasz klient - młody konsument 24.08.2017

    Kiedy w słodyczach znajdę produkty niezawierające w składzie rzeczy takich jak syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy czy olej palmowy?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.