23.08.2016/12:23

Jednolity Plik Kontrolny – co sprawdzić przed wysłaniem

Do 25 sierpnia przedsiębiorstwa zatrudniające przynajmniej 250 osób lub spełniające kryteria wartościowe dla dużych firm muszą przesłać obligatoryjnie do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. O czym trzeba pamiętać i jak się przygotować do tej operacji?

Przepisy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych zobowiązani są do dostarczania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) weszły w życie 1 lipca 2016 r.

Dla przedsiębiorców to informacja, że raporty w formie JPK obejmują okres począwszy od lipca 2016 r. Dotyczy to zarówno plików przekazywanych obowiązkowo do urzędów skarbowych, jak i dokumentów elektronicznych udostępnianych organom podatkowym na ich żądanie. – Czyli pierwszy plik przesłany do urzędu skarbowego będzie zawierał wykaz transakcji dokonanych tylko w lipcu 2016 roku. Nie będzie takiego obowiązku w odniesieniu do okresów sprzed dnia wejścia w życie nowych przepisów – mówi Tomasz Tekieli, projektant systemów Comarch ERP.

Jak przekazywać pliki JPK?

Sposób przekazywania plików JPK zależy od typu struktury oraz trybu udostępniania. W przypadku JPK zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), czyli przekazywanego obowiązkowo co miesiąc, plik można składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą nowego interfejsu komunikacji zdefiniowanego na stronie Ministerstwa Finansów. Dokumenty muszą być skompresowane, zaszyfrowane, zapisane w formacie XML, a wielkość poszczególnych archiwów nie może przekraczać 60 MB.

– Inaczej wygląda sytuacja z dostarczaniem plików na żądanie organów podatkowych w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazane, nośnikiem danych może być również dowolny nośnik typu pendrive, dysk, płyta DVD, itp. o ile będzie można go odczytać w urządzeniach różnych producentów – podkreśla Tomasz Tekieli.

Należy pamiętać, że żadne z plików JPK nie będą mogły być przesyłane pocztą elektroniczną.

Zabezpieczenie danych

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że dane przekazywane do organów podatkowych powinny być właściwie zabezpieczone. Dlatego muszą zostać opatrzone podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym. Taki podpis skutecznie zabezpiecza dokument przed jakimikolwiek zmianami. Wymóg ten dotyczy tylko plików JPK przekazywanych za pomocą oprogramowania interfejsowego Ministerstwa Finansów. Taki obowiązek nie jest już stosowany w przypadku plików, które mają być dostarczane na żądanie organów podatkowych

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.