30.09.2017/13:26

Jest częściowe porozumienie "Solidarności" i Tesco w sprawie zwolnień grupowych

Jak informuje NSZZ "Solidarność", podczas ostatniego spotkania mediacyjnego pomiędzy związkami zawodowymi a przedstawicielami zarządu Tesco Polska udało się osiągnąć porozumienie w kwestii nagród jubileuszowych oraz dodatkowych świadczeń przy zwolnieniach grupowych. W pozostałych kwestiach trwa spór, którego kolejnym etapem jest strajk.

26 września odbyło się ostatnie spotkanie w ramach sporu zbiorowego - etap mediacje. Udało się wypracować porozumienie w dwóch spornych kwestiach: w sprawie nagród jubileuszowych oraz dodatkowych świadczeń przy zwolnieniach grupowych oraz zamykaniu sklepów.

Nie doszło do porozumienia ws. podwyżek wynagrodzeń w roku finansowym 2017, w związku z tym NSZZ "Solidarność" nadal jest w sporze zborowym, zgłaszając wobec pracodawcy postulaty płacowe:

  • podwyżka w wysokości 350 zł brutto dla pracowników wszystkich grup płacowych
  • podwyżka w wysokości 200 zł brutto dla kierowników sklepów, kierowników stoisk oraz zastępców kierowników
  • 10-proc. dodatek do wynagrodzenia dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe od 3 tys. zł - z tytułu każdej zmiany zakresu czynności i/lub zmiany nazwy stanowiska dla pracowników, w tym każdej zmiany, która wystąpiła w okresie od 1 stycznia 2014 r.

Z kolei 28 września 2017 r., w Łodzi odbyło się spotkanie w ramach konsultacji ws. zwolnień grupowych pracowników Biura Głównego. Podczas negocjacji strony nie doszły do porozumienia. NSZZ "Solidarność" stała na stanowisku, że dodatkowe świadczenia dla zwalnianych pracowników z Biura Głównego powinny być zgodnie z porozumieniem ws. zwolnień grupowych z 12 czerwca 2017 r.  Powinny zatem wynosić jednorazowo 2,5 tys. zł. brutto oraz 500 zł brutto za 100-procentową obecności w pracy od dnia ogłoszenia zwolnień grupowych.

Pozostałe związki zawodowe działające w Tesco Polska poparły stanowisko "Solidarności". Pracodawca jednak stał na stanowisku, że należy tylko wypłacić dodatkowo jednorazowe wynagrodzenie dla pracowników, którzy podpiszą porozumienie stron. W związku z powyższym nie doszło do podpisania porozumienia. Pracodawca ogłosi Regulamin Zwolnień Grupowych.

Przeczytaj także: Tesco przeprowadzi zwolnienia grupowe! Sieć zwolni w Polsce do 400 osób

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.