14.11.2018/09:49

Jest już projekt zmian dotyczących stawek VAT

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Planowana nowelizacja zakłada wprowadzenie nowych tabel określających jakie towary i usługi mają być opodatkowane stawką VAT w wysokości 5 proc., a jakie stawką VAT w wysokości 8 proc. Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej, czyli instrumentu, który ma dawać podatnikom pewność co do stosowanych stawek VAT – alert podatkowy Deloitte.

Klasyfikacja towarów dla celów VAT nie będzie odbywać się za pomocą PKWiU, jak dotychczas, a zasadniczo będziemy posługiwać się w tym zakresie Nomenklaturą Scaloną CN. Oznacza to, że za każdym razem gdy przepisy o VAT odwołują się do klasyfikacji statystycznej – właściwą będzie klasyfikacja wynikająca z nomenklatury CN, a nie PKWiU jak dotychczas. W odniesieniu do usług nadal będziemy posługiwać się klasyfikacją PKWiU.

Niektóre dotychczasowe załączniki do ustawy o VAT zastąpiono nowymi. Chodzi tutaj przede wszystkim o załącznik nr 3 oraz załącznik nr 10. Oznacza to, że planuje się wprowadzić nowe tabele definiujące jakie towary mają być opodatkowane stawką 8 proc. (załącznik nr 3), a jakie stawką 5 proc. (załącznik nr 10).

Tabele wprowadzają również zmiany dotyczące usług. Znowelizowane załączniki nr 3 oraz nr 10 będą również wskazywać usługi opodatkowane odpowiednio wg stawki 8 proc. oraz stawki 5 proc.

Planuje się ponadto wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS) – tj. nowego instrumentu, który w założeniu ma dać podatnikom pewność co do prawidłowości stosowanej stawki dla ich towarów lub usług. WIS będzie wydawana na wniosek podatnika lub zamawiającego na gruncie Prawa zamówień publicznych. Wnioskodawca będzie prezentował szczegółowy opis towaru lub usługi, czego skutkiem ma być otrzymanie decyzji wskazującej ich klasyfikację wg CN lub PKWiU.

WIS wydana dla danego podatnika ma wiązać organy podatkowe w odniesieniu do tego podatnika.  Dodatkowo, WIS wydane dla innych podatników (opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej) również mają zyskać moc ochronną w zakresie analogicznym do interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Wniosek o WIS ma kosztować 40 zł.

Ustawa zacznie obowiązywać 1 kwietnia 2019 r. W tym dniu będzie można już występować o wiążące informacje stawkowe. Od tego dnia, na mocy specjalnego przepisu przejściowego, stawką 5 proc. zostaną opodatkowane wybrane towary i usługi – m.in. książki, broszury, ulotki i podobne materiały, książki dla dzieci, nuty drukowane i inne, mapy, atlasy oraz publikacje w formie elektronicznej.

Natomiast stawki według nowych tabel będą stosowane do dostaw i usług wykonanych od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: Deloitte

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.