30.06.2020/14:23

Jest nowy szczep wirusa świńskiej grypy! Czy grozi nam kolejna pandemia? 

Wirus świńskiej grypy, o którym było głośno 11 lat temu znowu daje o sobie. W Chinach wykryty został nowy jego szczep, który zdaniem naukowców może wywołać kolejną pandemię. 

Nowo odkryty wirus to „genetyczny potomek” wirusa grypy H1N1 typu A, który był odpowiedzialny za pandemię świńskiej grypy w 2009 roku. Nie trwała ona zbyt długo (Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła jej wygaśnięcie w sierpniu 2011 roku), bo patogen okazał się mniej zjadliwy niż początkowo zakładano. Tym razem może być jednak inaczej. Zmutowany wirus powoduje bowiem poważniejsze objawy u zwierząt. Łatwo namnaża się też w ludzkich komórkach. On również (podobnie jak wirus SARS-CoV-2) przenosi się drogą kropelkową. 

Już świńska grypa sprzed 11 lat, choć z reguły nie powodowała zbyt uciążliwych dolegliwości mogła przebiegać z groźnymi powikłaniami. Objawy choroby były dość podobne do zwykłej grypy sezonowej. Zakażona osoba miała wysoką temperaturę, około 38-39 stopni C, odczuwała dreszcze i bóle głowy, kości oraz mięśni. Cechą charakterystyczną świńskiej grypy były symptomy, których zwykle nie doświadczamy przy grypie sezonowej, takie jak nagła utrata apetytu, biegunki oraz wymioty (czasem silne i długotrwałe). Niektórzy chorzy skarżyli się także na trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy oraz mieli poczucie dezorientacji.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kaczuś 01.07.2020

    A wieprzowiną się nie handluje?

  • kj 30.06.2020

    a to jest portal nadal o handlu, czy o pseudo pandemiach?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.