19.04.2020/17:26

Jest rozporządzenie z nowymi zasadami handlu! Zmiany dla seniorów i inne limity klientów

Zmiana limitów klientów w sklepach spożywczych i nowe zasady godzin dla seniorów – to najważniejsze zmiany dla branży handlowej wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie mówi, że od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania w obiektach handlowych lub usługowych oraz w placówkach handlowych może przebywać w tym samym czasie, nie więcej niż: 

- 4 osoby na jedno stanowisko kasowe, w przypadku gdy powierzchnia, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi, wynosi nie więcej niż 100 mkw., 

- 1 osoba na 15 mkw. tej powierzchni, w przypadku gdy powierzchnia, na której odbywa się handel lub są świadczone usługi, wynosi więcej niż 100 mkw. 

Nowością jest zapis, mówiący o tym, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 w sklepach mogą przebywać wyłącznie klienci powyżej 65. roku życia. Do tej pory takie obostrzenia obwiązywały przez cały tydzień.

Z godzin dla seniorów wyłączone są stacje paliw. Obowiązuje zasada 4 osób na jedno stanowisko kasowe.
Na straganach i targowiskach 4 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży, z wyłączeniem osób stanowiących obsługę tych obiektów, placówek, targowisk oraz straganów. 

Tak samo, jak dotychczas, godziny dla seniorów nie obowiązują w aptekach, „jeżeli wydanie z apteki lub punktu aptecznego produktu leczniczego, wyrobu medycznego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego innym osobom jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. 

Godziny dla seniorów nie obowiązują od 20 kwietnia 2020 r. w przypadku, gdy przeważająca działalność polega na handlu hurtowym. 

Rozporządzenie mówi, że podczas zakupów klienci są zobowiązani do noszenia rękawiczek jednorazowych, a placówki handlowe są zobowiązane zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo co najmniej raz na godzinę trzeba dezynfekować stanowiska kasowe lub stanowiska obsługi.

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca musi zapewnić osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Odległość pomiędzy stanowiskami pracy musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19. 

W placówkach pocztowych dopuszczalna liczba osób przebywających w tym samym czasie nie może być większa niż 2 osoby na jedno stanowisko obsługi, z wyłączeniem osób stanowiących obsługę placówki pocztowej.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Jd 08.01.2021

  Dj

 • xxxxx 20.04.2020

  powierzchnia handlowa to też zaplecza i magazyny?a w niektórych sieciach są wielkości hali sprzedaży ,i jak to się ma do liczby klientów?

 • Adek 19.04.2020

  Czy w marketach pracownicy wykładający towar też muszą nosić maseczki? Czy wystarczą przyłbice?

 • ZAWIEDZIONY 19.04.2020

  Ca z Wydziałem Komunikacji kiedy będzie czynny,Przecież oni pracują za szybą teraz dodatkowo wszyscy chodzą w maskach.??????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.