19.09.2014/16:09

Jutrzenka może produkować więcej słodyczy

W piątek 19 września Grupa Colian oficjalnie uruchomiła nowy zakład w Bydgoszczy. Obiekt zbudowany został nakładem ponad 60 mln zł.

Dzięki inwestycji moce produkcyjne Coliana wzrosły o 20 proc. W kompleksie o łącznej powierzchni 22 000 mkw. produkowane są sztandarowe produkty firmy: wafle Familijne, ciastka Jeżyki, bakalie w czekoladzie Jutrzenka, żelki Akuku!, galaretki Mella i wyroby świąteczne. Możliwości wytwórcze fabryki szacuje się na 30 000 ton rocznie. Inwestycja została objęta wsparciem ze strony Unii Europejskiej w wysokości 23,5 mln zł w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.
Zakład dysponuje nowoczesnymi liniami produkcyjnymi, w tym linią do produkcji wyrobów mogulowych, która wytwarza dwie tony żelków i galaretek na godzinę. Jak podkreślił w rozmowie z „WH” Bogusław Rząd, prezes Colian Centrum Logistyczne, inwestora obiektu, rozbudowa została podyktowana potrzebą wprowadzania na rynek unikatowych produktów. Colian jako producent słodyczy ma na koncie kilka nowości, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez rynek – np. pozycja wafli Familijne umocniła się dzięki linii Gofrowe, niedawno firma wprowadziła np. zmieniające żelki Akuku! Składaki, które zmieniają smak podczas jedzenia. Bogusław Rząd przyznał, że firma prowadzi liczne prace badawcze, mające na celu kierowanie na rynek produktów unikatowych, a zarazem trudnych do kopiowania.
Colian rok temu przejął lubelską FC Solidarność specjalizującą się w wyrobach czekoladowych, dzięki czemu znacząco umocnił swoją pozycję na rynku słodyczy. Nieoficjalnie wiadomo, że kierowana przez Jana Kolańskiego Grupa cały czas szuka okazji do przejęć (na wiosnę przymierzała się do przejęcia Delecty od Rieber Foods Polska – ostatecznie markę kupił Bakalland). W uroczystości otwarcia nowego kompleksu wzięło udział kilkuset przedstawicieli handlu, hurtu, przemysłu i organizacji branżowych z kraju i z zagranicy.
Grupa Colian funkcjonuje w obrębie trzech strategicznych dywizji biznesowych: słodycze (marki Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Familijne, Grześki, Jeżyki, Akuku!), kulinariów (Appetita, Siesta) oraz napojów (Hellena). Skonsolidowane przychody producenta na koniec 2013 roku wyniosły 808 mln zł, a na koniec I półrocza 2014 roku 419 mln zł. Ponad 13 proc. produkcji trafia na eksport.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.