25.01.2019/11:57

KE wzywa Polskę do zmiany przepisów o VAT od wyrobów akcyzowych

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do zmiany przepisów dotyczących podatku VAT od wyrobów akcyzowych, podlegających odprawie celnej.

„Komisja podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Polski wezwania do usunięcia uchybienia w celu zmiany przepisów dotyczących podatku VAT, zgodnie z którymi odbiorcy świadczący na rzecz swoich klientów usługi odprawy celnej towarów akcyzowych (np. paliwa), są zobowiązani do płacenia podatku VAT nie tylko w odniesieniu do usług świadczonych przez samych odbiorców, ale również w odniesieniu do kwoty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej nakładanych na paliwo” – czytamy w czwartkowym komunikacie.

Komisja zwraca uwagę, że dzieje się tak pomimo faktu, że nie dokonują oni wewnątrzunijnego nabycia paliwa w rozumieniu obowiązujących unijnych przepisów dotyczących VAT, czyli dyrektywy VAT i dyrektywy Rady nr 2006/112.

„Może to także prowadzić do podwójnego opodatkowania, ponieważ klienci tych przedsiębiorstw są również zobowiązani do zapłaty podatku VAT za wewnątrzunijne nabycie tego paliwa” – argumentuje KE.

Jeżeli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie podejmie działań, Komisja może skierować do władz polskich uzasadnioną opinię w tej sprawie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.